Cüneyt Arcayürek

Örnek Açıklamalar!

03 Kasım 2011 Perşembe
\n

Gün aşırı güncel konularda açıklamalar yapan, artık yabancısı olmadığınız kimilerinin inci niteliğindeki açıklamaları dikkatinizi çekiyor mu?

\n

İlk örnek: Başbakanın yeni anayasayı

\n\n\n

kotarsın diye görevlendirdiği Meclis Başkanı Cemil Çiçek!

\n

Milletin seçtiği dokuz milletvekili, milletin meclisinde görevlerine başlayamıyor. Mahkemeler tahliye etmiyor.

\n

CHP, malum ant içme bunalımına son vermek için AKP ile masaya oturdu. Bir metinde uzlaştılar. CHP dışında hiçbir çevre AKPnin bu metinle tahliyeleri yasal yoldan çözümlemeyi kabul ettiğine inanmadı.

\n

CHP de mutabakat metnini unuttu, sözünü bile etmiyor.

\n

Başkan Çiçekin Bütçe Komisyonundaki sorunla ilgili açıklamaları, sanki tutuklu milletvekillerinin de başkanı değilmiş gibi bir üslup taşıyor.

\n

Bir milletvekili tutuklu ise bir an evvel özgürlüğüne kavuşmasını istermiş; ama cezaevi anahtarı Meclis Başkanının elinde değilmiş, Meclis Başkanı olarak hükümete talimat veremezmiş!”.

\n

Meclis Başkanının elinde başka olanaklar yok mu?

\n

Anayasa hazırlık komisyonu tahliyeleri sağlayacak yasal olanakları araştırmakla görevli değil, pekâlâ. Meclis Başkanı, CHP, MHP ve BDPnin katılacağı bir komisyon kurulmasına önayak olamaz mı? Bu komisyon tahliyeleri sağlayacak yasal olanakları aradığı rivayet olunan, aylardır sürdürdüğü araştırmaları neden sonuçlandıramadığını Adalet Bakanına soramaz mı?

\n

Hayır! Yargılamaların bir an önce sonuçlanmasını temenni eden girişimde bulunmuş. Vicdanı rahat Başkanın!

\n

Partiler mi? Örneğin tahliyeler gerçekleşmese ilelebet ant içmeyeceğini ilan eden CHP; Adalet Bakanlığı araştırmasının sonuçlanmasını bekliyor!

\n

***

\n

İkinci örnek: İnci gibi gaflarıyla ünlenen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin!

\n

Ciddi konuları sulandıran açıklamalarıyla güldürü alanında Nasrettin Hocayı aratmayan açıklamalar yapıyor.

\n

13 şehit ocakları yaktı diyorlar. Yangın ya ateşle ya bombayla.. netice itibarıyla yanmıştır, yakılmıştırdiye yorumluyor. Ankarada sokakta bomba patladı, Bakan sepetteki armudu sayar gibi, “...3 adet vatandaşımızcan kaybına maruz kaldı diyor. Van depreminde çadıra giriyor. Soğukta titreyen, tuvalet sorunu çözümlenmeyen insanları, Koskocaman sarayda oturuyorsunuz diye teselli ediyor.

\n

Son incisi katır üzerine. PKKnin bomba yükleyip karakola gönderdiği katır patlayınca, Bakan Şahin; O katırın hesabını nasıl verecekler. Katırın hakkını korumak bize ait. Katırın suçu ne?diye bir açıklama yapıyor.

\n

***

\n

Üçüncü örnek; yemesi içmesi, gezileri devletten, kısacası bedava yaşayan Çankayadaki AKPli! Maaşı bu yıl brüt 33 bin 500, net 22 milyar lira! Elini cebine atmadan yıllık tasarrufu 402 bin lira.

\n

Ne ki, yıllardır Köşkte tamir ve tadilatın neden bir türlü sonuçlanmadığını Bütçe Komisyonuna -bir zahmet- açıklamadı. Nedenini bilen muhalefet de sormadı.

\n

Lise eğitimini Çankayadaki ile evlenmek için yarıda kesen eşi Hayrünnisa Hanım, Köşke çıkar çıkmaz.. aaa bir de ne görsün, Allahın ihsanı, mimar, mühendis özelliklerine sahip! Kolları sıvadı. Köşkü onarmaya girişti ve.. sonra inci gibi bir açıklama Hayrünnisadan!

\n

Medyadaki şu kendini bilmezler var ya;yıkılmak üzere olan Köşkü restorasyona kalktığında.. neler yazmış, söylemişler, neler?”...Bayan Hayrünnisa da Köşk yıkılmak üzere, içi de gidiyormuş ama yemin etmiş, dokunmuyor!”...

\n

Ekmek elden, su gölden. Karı-koca rahat! Neden olmasınlar ki? Köşke dokunan yok!

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015