Dayanışma Günleri

26 Ekim 2011 Çarşamba
\n\n\n

Van depremi, Türk ulusunun zor günlerde nasıl bir dayanışma gücüne sahip olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

\n

Devlet kurumları bir miktar gecikmeli de olsa bölgeye giderken belediyeler, iş dünyası, sivil toplum ve vatandaşların kendi aralarında oluşturduğu gönüllü örgütler depremzedelerin yaralarını sarmak için kenetlendi. Muhalefet partileri de böylesine zor günlerde olması gereken sorumlu tavrı sergilediler.

\n

***

\n

Bu seferberlik sırasında, önce sosyal medyada duyurulan ve büyük destek gören iki önemli girişimi okurlarımızla da paylaşmak isterim. Bunlardan biri meslektaşımız Ahmet Tezcanın başlattığı EvimEvindirVankampanyası. Bir diğeri ise Şişli Belediyesinin benzer girişimi. Her iki kampanyanın amacı da depremde evlerini ve yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın, çadırlar ya da ev ortamıyla kıyas götürmeyen misafirhaneler yerine başta İstanbul olmak üzere Türkiyenin değişik illerinden gönüllülerin yanında, aile ortamında konuk edilmelerini sağlamak.

\n

Bu ve benzeri girişimler, bugün depremzedelerin yarasını sarmakla kalmayacak, aynı zamanda ülkemizin doğusu ile batısı arasında on yıllardır varlığını koruyan, sosyoekonomik uçurumun giderilmesi yönünde yeni bir bilinçlenme ve karşılıklı kaynaşma zemini doğmasına da yardımcı olabilecektir.

\n

Yıllardır çektiğimiz terörün ardındaki temel sorunlardan birinin de bölgeler arası gelir dengesizliği olduğu gerçeğini akıllarda tuturak bu tür girişimleri teşvik etmek ve katkıda bulunmak gerekir.

\n

***

\n

Ulusça övgüye değer bir dayanışma gösterdiğimiz bu depremde, tek tük de olsa ırkçıveilkelyorumlar yapanlar da çıkmadı değil. Bu insanlık dışı yorumların benzerleriyle Gölcük depremi sonrasında da karşılaşmıştık. Depreme karşı gösterdiğimiz dayanışmayı, bu tür görüşlerin dışlanması için de göstermemiz gerekir.

\n

***

\n

Son olarak, hem ülke yöneticilerine hem de biz bireylere düşen sorumlulukları bir kez daha hatırlatmakta yarar var. Devlet imkânları hızla yetişememiş olsa da, Başbakan Tayyip Erdoğanın beraberinde bakanlarla hızla bölgeye gitmesi, hem depremzedelere hem de tüm topluma moral olmuştur. Ancak bu, Başbakan Erdoğanı bugüne kadar yerine getirmediği önemli bir sorumluktan kurtarmaz. Bugüne kadar ihmal ettiği görevi yerine getirerek hem merkezi hem de yerel yönetimlerin binaların depreme karşı dayanıklılığını ödünsüz denetlemelerini sağlamalıdır.

\n

***

\n

Benzer acılarla bir daha karşılaşmamak için biz vatandaşların da payına düşen bir görev var. Yaşadığımız ev ve işyerleriyle, çocuklarımızı gönderdiğimiz okulların deprem dayanıklılığı konusunda sorumlu birer vatandaş gibi hareket ederek gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalıyız.

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Büyü Bozuluyor 26 Ocak 2015