Arif Kızılyalın

Karşılıksız sevgi!

15 Şubat 2019 Cuma

14 Şubat’tı dün. Kimi eşi, kimi sevgilisiyle baş başa bir akşam yemeğini, kimi İstiklal’de kol kola yürümeyi tercih ederken, on binlerce kişi Sarı- Kırmızı sevdanın peşine düşmüştü soğuk bir gece yarısı.. Niçin?
Çünkü, yanıp tutuştukları, adına şarkılar türküler besteledikleri Galatasaray, Benfica önünde gül-i sadberk değerinde bir galibiyet hediye edecekti camiaya!.
Ne yazık ki olmadı, Benfica karşısında, hiç de beklemedikleri bir yenilgi aldılar; daha ilk solukta UEFA Avrupa Ligi umudunu Ali Sami Yen’in çimlerine gömdüler.
Oysa, ara transferin sonlarında eksiklerini de gidermişti Sarı-kırmızılılar, Diagne’si, Marcao’su, Luyindama’sı ilk 11’deydi, sakatlar kadroya geri dönmüştü.. Ama, evdeki hesap çarşıya uymadı. Daha doğrusu, temponun Avrupa standardına çıktığı dakikalarda yakalanan fırsatlar gole çevrilemedi, Benfica da cezayı ağır bir şekilde kesti.
Peki, kazanamaz mıydı Galatasaray? Aslında önde bitirebilirdi 180 dakikanın ilk ayağını. Eğer, Onyekuru kaleyi Van Gogh tablosu gibi gördüğü anda doğru vuruşu yapabilse, Diagne, Fernando, Feghouli karambolde topa dokunabilse, oyun diklemesine oynansa... Ama dedik ya, sen atamayınca bu seviyelerdeki maçlarda rakip öldürücü darbeyi indiriveriyor. Hele karşısındaki takım daha 4 gün önce kendi liginde 10 gol atmış Benfica’ysa. Ne ilginçtir, Lizbonluların iki golünde de yeni transfer Marcao’nun imzası (!) vardı. Brezilyalı savunmacı, cumartesi günkü Trabzon maçında yaptığı hataları yineledi; ilk yanlışı penaltıya, ikinci yanlışı Seferovic’le skora dönüşecekti. Futbol böyle bir oyun. Bu tip basit hatalar yapar, yakaladığınızı da atamazsanız ilk ve ikinci yarıların başlarındaki gerçekten göze hoş gelen oyunun karşılığını alamaz, Sevgililer Günü’nde ‘sevenlerinizi’ evine boynu bükük gönderirsiniz. Elbette Diagne’nin pas alışverişinde henüz kendisine yer bulamaması, iki kenar bekin en kötü maçlarından birini çıkarması (ki Nagatomo asist yaptı) ve Fernando-Ndiaye’nin kopuk kopuk oynayışı da unutulmamalı! Tur mu?
Futbol bu olur mu olur, ama Benfica gibi bir marka, Lizbon’da bu skordan geri adım atmaz!  


Yazarın Son Yazıları

Rafael’e bakarken 30 Aralık 2020
Gazoz olma efsane ol! 17 Kasım 2020
Pandemi, loca ve menajer 11 Kasım 2020
Deprem vergileri nerede? 4 Kasım 2020
Futbolda para bitti! 14 Ekim 2020