Arzu Süzmen

"Modafiye" Türkiye... Cepler elit sınıf göstergesi

01 Eylül 2014 Pazartesi

Yeni Cumhurbaşkanı, yeni Başbakan, AKP 1.Olağanüstü Kongre ve yeni kabinenin kurulmasının yarattığı değişime şahit olduk.
Bu değişimi, ‘Yeni Türkiye’ olarak adlandırdılar. Medyada Recep Tayyip Erdoğan için ‘Yeni Türkiye’nin 1. Cumhurbaşkanı’ başlıkları atıldı. Siz bu yeni Türkiye’yi merak ediyor musunuz bilmem, ben merak etmem. Zira benim için yeni Türkiye’nin mantalitesi, 23 Haziran 2013 günü dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şimdi soruyorlar, polise talimatı kim verdi diye. Polise talimatı ben verdim” açıklamasında yatar.
Benim ilgimi çeken, ‘Yeni Türkiye’yi kurduklarını ’ söyleyen kadronun ve eşlerinin giysileri ile bu dönem için ellerine geçen gücü giysiler yoluyla ifade ediş şekilleridir. Geçtiğimiz haftanın önemli olaylarında bakalım hangi giysiler tercih edilmiş ve yeniliğe hangi manalar yüklenmiş:


Jackie Kennedy’den Emine Erdoğan’a Chanel takım
    
Emine Erdoğan’ın, ‘Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığı eşliği’ne geçişteki statü değişiklini kıyafetine yansıtışını, ilk olarak AKP 1. Olağanüstü Kongresi’nde giydiği iddialı Chanel takım uyarlaması uzun ceket ile gördük. Coco Chanel’in 1955 yılında moda dünyasına tanıttığı yakasız, korse giymeyi gerektirmeyen, tüvit kumaştan yapılan ve o dönemde kadına getirdiği rahatlık ile devrim yaratan Chanel takım, o günden beri ‘elit sınıfın statü sembolü’ olarak kullanılıyor.

Yeni trend: En az altı cep

ABD’nin 35’inci başkanı John F. Kennedy’nin eşi, ABD’nin first lady’si stil ikonu JackieKennedy’nin stilinin en önemli parçalarından biri de Chanel takım idi. Emine Erdoğan’ın Chanel takım stilindeki kıyafeti Jackie Kennedy’ye öykünerek verdiği, ‘memleketin yeni first lady’si benim’ mesajı olabilir mi?
Bu uyarlamadaki en dikkat çekici nokta ise elbette ki ceplerdeki değişim. Chanel takımda iki adet bulunan şeritli cepler, Emine Erdoğan’ın ceketinde üçe katlanmış. Bakalım bu yeni cep stili, yeni Türkiye’de yeni bir akım yaratabilecek mi?

Yeni Türkiye biraz renksiz mi?

AKP 1. Olağanüstü Kongresi Recep Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Sare Davutoğlu
    
Emine Erdoğan’ın beyaz, Sare Davutoğlu’nun kırık beyaz, griye yakın renklerdeki giysileri ve yelpazeleri; Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun lacivert takım, beyaz gömlek ve kırmızı tonlarındaki kravatlarındaki benzerliği görünce sormadan edemiyor insan: Bu yeni Türkiye, benzerliklerin değerli olduğu, biraz renksiz bir yer mi yoksa? Umarım “Devlet, kıyafetinden müziğine, tek tip millet yaratmaya çalışmayacaktır.
Benzerlik demişken esas merak edilen konu ise Davutoğlu’nun, bir devlet geleneğini sürdürmek adına mitinglerinde sık sık ekose ceket giyip giymeyeceği.

Başbakan Ahmet Davutoğlu  


Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’nun klasik bir stili var. Genellikle formalite, verimlilik, sonsuzluk, otoriteyi sembolize eden lacivert takımlar, beyaz veya açık mavi gömlekler, mavi ve kırmızı tonlarında kravatlar, ince çerçeveli klasik gözlük kullanıyor.
Davutoğlu’nun vücut dilinde en dikkat çeken nokta ve alamet-i farikası ise kendiliğinden var olmuş ve yüzünde donmuş gibi görünen gülümsemesi. Bu gülümseme zaman, mekan ve durum tanımadan her daim orada. Belki de gerçekten yüzünde donmuştur, yoksa Reyhanlı'da 52 vatandaşımız hayatını kaybetmişken yaptığı açıklamada gülümsüyor olmasının başka açıklaması olamaz, değil mi?
Ben yeni Türkiye’yi merak etmem. Benim merak ettiğim, bu modanın ne kadar uzun süreceğidir.


Yazarın Son Yazıları

Korku Filmi Gibi 15 Nisan 2019
2018'in moda anları 24 Aralık 2018
Protestonun rengi 18 Aralık 2018
First Lady Modası 23 Ocak 2017