Dersim Tartışmaları

24 Kasım 2011 Perşembe
\n

Eski adı Dersim olan Tunceli ilimizin Valisi Mustafa Yaman yerel seçimler öncesinde, Yüksek Seçim Kurulunun kararına rağmen seçmenlere beyaz eşya ve mobilya dağıtıyor.

\n

Valinin bizzat kendisinin yaptığı açıklama hakkında DHAnın Ferit Demir imzalı haberi şöyle:

\n

Birçok yoksul ailenin ilk kez buzdolabı ve çamaşır makinesiyle tanışacağını belirten Yaman, il genelinde 3 bin 300 aileyi kapsayan 5 milyon 6 bin 888 TL tutarındaki beyaz eşya yardımının dağıtılmaya başlandığını ifade etti.

\n

Yaman, dağıtılan eşya arasında 881 buzdolabı, 475 çamaşır makinesi, 887 kanepe, 414 ocaklı fırın, 191 televizyon ve uydu cihazı, 42 elektrik süpürgesi, 61 halı, 56 bilgisayar, 8 şofben ve 5 bulaşık makinesi bulunduğunu belirtti.

\n

Vali, Yüksek Seçim Kurulunun uyarısına rağmen yardıma devam edince Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında dava açıyor.

\n

Yargıtay 8. Dairesinde yargılanan Yamana, Yardımları bir siyasi partiye kullandırma suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası veriliyor.

\n

Yaman, kamu görevinden men cezası da alıyor fakat ceza erteleniyor.

\n

Ama ne yazık ki AKP belediye başkanlığı seçiminde beklediği sonucu alamıyor, üçüncü sırada, yüzde 21.6da kalıyor

\n

Belediye başkanlığını DTP, yüzde 30la kazanıyor.

\n

Olayın bir de kıyak yapma yönü var.

\n

Aynı haberden onu da öğreniyoruz:

\n

Tunceli Valiliğinin dağıttığı mobilya ve halıların satın alındığı, kent merkezindeki Türkay Halı ve Mobilya Mağazasının sahibi Mehmet Türkayın AKP Tunceli Yönetim Kurulu yedek üyesi olduğu ortaya çıktı.

\n

Tunceli Valiliğinde yapılan toplantıda 5 bayiden satın alınması kararlaştırılan beyaz eşya ise sadece Siemens Bayii Murat Kılıçtan satın alındı. Diğer bayiler, bu duruma tepki göstererek daha sonraki alımlarda varılan anlaşmaya uyulmasını istedi.

\n

***

\n

2011 genel seçiminde durum AKP için daha da kötüleşiyor:

\n

CHP, yüzde 56.2 ile iki milletvekilliğini birden kazanıyor.

\n

AKP yine üçüncü sırada ama aldığı oy daha da düşmüş, sadece yüzde 16.2.

\n

***

\n

7 Ağustos 2011 günü Tuncelide cenazesini isteyen bir vatandaşın sorununu çözmeye çalışan Bakanla Vali arasında bir konuşma geçiyor

\n

Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahine kent halkını şikâyet ediyor:

\n

Efendim, Tuncelililer anayasa değişikliğine filan pek destek vermiyorlar. Özgür anayasayı pek sevmiyorlar. Zaten referandumda en fazla hayır oyu veren ildir diyor.

\n

Gerçekten de AKPnin yargıyı denetime aldığı (ve sonuçlarını artık birçok davada, sadece mahkemelerde değil, Yargıtayda da gördüğümüz) 2010 referandumunda Tunceli yüzde 80.8 oranında verdiği Hayıroyu ile başı çekiyor.

\n

***

\n

Başbakan Erdoğan sürekli olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun etnik ve mezhepsel kökenine atıf yapıyor, onu demokrasimizi zedeleyecek tartışmaların içine çekmeye çalışıyor

\n

Kılıçdaroğlu ise olaya genel demokrasi ve insan hakları çerçevesinde yaklaşarak bu tuzağa düşmüyor

\n

Ama Dersim tartışmaları, üstelik de bir nefret söylemi üslubuna tırmandırılarak devam ediyor

\n

Bu arada Prof. Büşra Ersanlının da içinde olduğu KCK tutuklamaları, İzmir Belediyesine baskınlar, Ergenekon, Balyoz, Odatv davaları, uzun tutukluluk süreleri ve tutuklu milletvekilleriyle birlikte sürüyor

\n

***

\n

Dersim tartışmalarına bir de bu açılardan bakın derim!

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları