Daha İçelim Hey!

23 Ekim 2011 Pazar
\n

\n

Aslında fena da olmazdı. Düşünün bir anda ikinci el Ferrari ve Porche satışları patlamış, halk elindeki Range Rover’lardan kurtulmaya çalışıyor, ben Lamborghini’lerimden birini arkadaşıma veriyorum, o bile almak istemiyor...

\n

Böyle bir ülkede yaşasak fena mı olurdu?

\n

Eğer böyle bir ülkede yaşadığınızı düşünmek istiyorsanız ara sıra İstinye Parka gidin, sanıyorum Türkiyedeki Porche ve Ferrari’lerin büyük bölümünü orada görebilirsiniz.

\n

Eğer cari açık bu tür arabalara gelen vergiler sayesinde kapanacaksa durumumuz iyi demektir. Çünkü geçen yıl satılan toplam Ferrari sayısı 20 küsurmuş örneğin...

\n

Birkaç yüzyıllık emekli maaşını biriktirerek Porche almak isteyen varsa artık vazgeçecek ne yapalım!

\n

***

\n

Galiba Turgut Özal da, sık sık yaptığı güncellemeleriçin, Herkes de fazla kullanmasın, biraz lambaları kısın, arabayla ortada gezmeyin, tüketen de vergisini ödesintüründen açıklamalar yapmıştı.

\n

Ama maalesef öyle olmuyor.

\n

Örneğin Ferrariye değilse bile elektrik ve benzine gelen zam her şeye birden yansıyor.

\n

Zaten adına ister güncellemedeyin ister ayarlamadeyin, ister düzenlemedeyin fark etmez, halk arasında her tür fiyat artışının kısa adı zamdır.

\n

***

\n

Üstelik hükümet yaptığı zamları çok doğru ifade edemiyor. Örneğin sigara, içki içmeyin deniyor ama aslında tam tersine daha fazla vergi toplamak istiyorlarsa daha çok sigara, içki tüketmeyi teşvik etmeleri gerekmez mi?

\n

Öyle ya mademki kriz çıkmaması ve Yunanistan durumuna düşmememiz için bu vergiler önemli, kanser de olsak alkolik de olsak vatan, millet için içmemiz lazım.

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Görüşmek Üzere... 10 Ocak 2013
Vergiler ve Zenginler 8 Ocak 2013
Kitap Korkusu 5 Ocak 2013
Böcek Deyip Geçme... 29 Aralık 2012
Öğrenciler Hizaya! 27 Aralık 2012
Efsane Katiller Kültürü 25 Aralık 2012
Öküz Altında Honduras 22 Aralık 2012
Eurovision Ne İşe Yarar? 20 Aralık 2012
Şimdi Reklamlar 18 Aralık 2012
Hukuksuzluk 15 Aralık 2012
Peki ama Cinayet Nerede? 13 Aralık 2012
Güven Sorunu 8 Aralık 2012