İfşa Ediyorum!

25 Ağustos 2011 Perşembe
\n

Bunca yılda dikkat ettim, hakkınızda iyi bir haber çıksa bir iki arkadaşınız arıyor, ama kötü bir şey yazılmışsa, biri hakkınızda dedikodu yapmışsa daha çok insan arıyor.

\n

Bu bizim bir özelliğimiz mi yoksa genel olarak, insanlar başkaları hakkındaki kötü dedikoduları ve olayları mı merak ediyor?

\n

Televizyonlarda yıllardır, karşısındakine olmadık laflar söyleyen, hatta hakaret eden, orada bulunmayanlarla ilgili ileri geri konuşanların katıldığı programların izlendiğini biliyoruz.

\n

İster siyaset programı olsun ister futbol, fark etmiyor.

\n

İzleyicinin bu özelliğini çok iyi anlayan birtakım insanlar da özellikle bu rolü oynayarak rayting elde etmeye alışmış. Sonuç olarak izleyici bazen bu tür insanlara kızsa da izliyor ve nefret edilen insan bile olsanız bir biçimde hakkınızda konuşuluyor ve kolay yoldan ünlü oluyorsunuz.

\n

***

\n

Sosyal paylaşım sitelerinin hali bu durumun son örneklerinden biri.

\n

Biri çıkıp başkaları hakkında ağzına geleni yazmaya başlayınca izleyici sayısı birden artıyor. Twitterda en çok bu türden yazılar ilgi çekiyor. Özellikle de gündemde olan ünlüler hakkında yazılanlar...

\n

Ben senin nelerini bilirimtüründen Twitler çok tutuluyor.

\n

Üstelik internet ortamında hakkında konuşulan kişilerin kendini savunması da biraz zor. Ya işi gücü bırakıp bütün gün kendisi hakkında konuşanlara cevap yetiştirecek ya da mahkemelerle uğraşacak.

\n

Tabii bir de bu durumu anlayıp kendisi kullanmaya çalışan ünlüler var. Onlar da sevgililerinden, kocalarından ayrıldıklarını, aldatıldıklarını bile Twitterdan ilan ediyorlar.

\n

Kendilerine bir şey söyleyen kim varsa anında cevap yetiştiriyorlar.

\n

***

\n

Günümüzün ünlüleri geçmişin saray soytarıları gibi... Ama bu kez imparatorun ya da kralın değil halkın şamar oğlanına dönüşmüş durumdalar.

\n

İzleyici, dinleyici onların her şeyini bilmek istiyor. Başlarına gelen saçmalıkları, geçmişteki sırlarını, özel hayatlarını ayrıntılarıyla öğrenmek ve bunun üzerinden konuşmak hoşlarına gidiyor.

\n

Yalnızca şarkı söyleyerek, film yaparak, televizyon programı sunarak yeterince ünlü olmak zor.

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Görüşmek Üzere... 10 Ocak 2013
Vergiler ve Zenginler 8 Ocak 2013
Kitap Korkusu 5 Ocak 2013