Darbecilerle Hesaplaşırken..

06 Nisan 2012 Cuma
\n

\n

Otuz iki yıl önceki darbenin hayatta kalan iki lideri ile hesaplaşmak için Ankara ağır ceza mahkemesinde önceki gün başlayan dava devam ediyor.

\n

Sağcı ya da solcu 12 Eylülün mağdurları oldukları için davaya müdahil olmak isteyenler, Evren ile Şahinkayanın tutuklanarak kafes içinde duruşmaya getirilmesini önerenler; ilk günden olayı magazin basını için de renkli malzeme haline getirecek adımlar attı.

\n

Mısırlıların, eski devlet başkanları Mübarek için uyguladığı çağdışı bir yöntemi bizde de taklit etmek isteyen fantezi meraklıları, Türkiyenin her açıdan bir hukuk devleti olması gerektiğini unutturmak mı istiyor?

\n

Ortamı her gün daha da gererek bizim çocuklar için geri sayımı hızlandırmanın koşullarını hazırlayanların ön safında yer alan o dönemin ülkücü gençlik liderleri de davanın müdahilleri olmak istiyorlar.

\n

12 Eylül 80 öncesinde kendisini Doğunun fatihi olarak tanıtmaktan mutluluk duyan Yılma Durak ve Ökkeş Şendiller gibi isimlerin müdahillik talebi mahkeme heyetince kabul edilirse acaba duruşmada neler söyleyeceklerdir?

\n

Bakarsınız örneğin Erzurum Atatürk Üniversitesindeki anarşik olayların perde arkasını ve Doğu Anadoluda nereleri, hangi yöntemlerle fethettiğini ya da Kahramanmaraş olaylarının gerçek nedenini, bu açıklamalar sayesinde öğreniriz!

\n

Yine onların verecekleri ifadeler ile merhum Türkeşin konuşmaları sırasında sağ elinde bir orak varmış da, bir şeylerin biçilmesini ister gibi ülkücü gençlere işaret verişinin şifreli anlamı da gün ışığına çıkar.

\n

Evren ve Şahinkaya, darbe için düğmeye basmalarının yanı sıra, günümüzde kanıtları bilinen gerekli ortamı oluşturma senaryosunun da mimarları olarak hesap vermelidir. Ancak herkesten önce onlar da böyle bir hesap sormanın sonunda geri kalan ömürlerini cezaevlerinde tamamlamayacaklarından öylesine emin olmalılar ki, 7. Cumhurbaşkanı 12 Eylülde Başbakanlık koltuğundan ıskat ettiği Sayın Süleyman Demirelin davaya niçin müdahil olmadığını anlamakta güçlük çektiğini alaylı bir şekilde sormuştur?

\n

Oysa darbecilerin Başbakanlık koltuğundan ve Isparta milletvekilliğinden düşürmekle yetinmeyerek, lideri olduğu Adalet Partisini kapattığı, Hamzakoy ve Zincirbozanda bir ay zorunlu misafir ettiği Süleyman Bey, daha sonra Doğru Yol Partisinin genel başkanı olarak TBMMye girmekle kalmadı. Tekrar ve söke söke başbakan ve cumhurbaşkanı da seçildi.

\n

Keza aziz Ecevit de Hamzakoydan sonra bugün müzeye dönüştürülen Ankara Cezaevinde hem tutuklu hem de hükümlü olarak yattı. Ecevitin mahkûmiyet nedeni 12 Eylül darbecilerine, o tarihte eski siyasetçilerin çoğu tarafından eleştirilen bir eyleme, darbelere meydan okumaya dayanıyordu

\n

Ama o da söke söke politikaya devam etti ve başbakanlık yaptı ve darbecilerden rövanşını almış oldu.

\n

Ne zamandır gerçekten merak ediyorum:

\n

On yıldır tek başına iktidarda bulunan AKP hükümeti, devlet havaalanlarında VIP muamelesi görmesi gerekenlerin sıralandığı protokol listesinde cumhurbaşkanları ve TBMM Başkanından hemen arka sırada yer alan 12 Eylülden kalma Cumhurbaşkanlığı Konseyi adındaki oluşumun adını niçin hâlâ kaldırmamaktadır? Evren, havaalanlarında eski cumhurbaşkanı olarak kazanılmış bir haktan yararlanırken Şahinkayanın da eski MGK üyesi olarak diyelim ki parlamenterlere tanınmış olan bir haktan daha fazlasına müstahak görülmekte olması, demek ki iktidar büyüklerini rahatsız etmemektedir.

\n

Bu konumdan rahatsız olmayışın ardında, gerçeği söylemek gerekirse AKPnin 12 Eylülden sonraki dönemde yeniden parlamenter sisteme geçilirken Evren ve arkadaşları tarafından has evlat olarak desteklenişi var.

\n

Darbecilerin ve başta Evren Paşanın Türk İslam sentezi olarak topluma sundukları oluşumu, bugün hangi politik akım ve hangi lider temsil ediyor?

\n

Erdoğan sağ elini vicdanının üstüne koyarak cevap versin.

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Rüzgâr Eken... 2 Ocak 2013
Rüzgâr Eken... 14 Aralık 2012