RTE, Kürt Siyaseti, İpucu?

06 Aralık 2012 Perşembe

Erdoğan BDPye karşı cepheden saldırıya geçti. Dokunulmazlıklarını kaldırıyor. AKP milletvekilleri arasında fire olsa da bu karar Meclisten geçer. MHP desteği de var.

\n

Erdoğan neden durdu durdu BDPyi hedef aldı? Milletvekillerinin PKKlilerle sözde rastlantısal olarak kırda karşılaşıp kucaklaşmalarından bunca ay sonra? Birilerimi bir vurursak hem BDPyi hem PKKyi yıkarıza ikna etti? Kim bu birileri? Ordu dışında?

\n

Ülkede artık birileri diye perde arkasında kimse kalmadı. Ülkede tek birileri, Başbakan! Peki neden BDPyi vuruyor?

\n

Başbakanın kaderinin belirleneceği bir sürecin tam içindeyiz: 2014ün Ağustosunda, 20 ay sonra cumhurbaşkanlığı seçimi var. Çok zorlu bir sürece giriyor Başbakan. Nedeni, siyasi ihtiraslarının en tepede olması! Bildiklerimizi yineleyeyim:

\n

Birincisi, cumhurbaşkanını halk seçecek. Yani adayların ilk turda %50den bir fazla, ikinci turda en çok oyu alması gerek. RTE resmen aday olursa, amacı ilk turda garantilemek. Bu mümkün olmayabilir. 20 aylık zaman, siyasi ortam olarak nasıl geçecek? CHP ve muhalefetin de adayları olacak.

\n

İkincisi: RTE, Çankayaya yeni bir anayasa ile tam yetkili başkan olarak gitmeyi istiyor. Bunun için anayasa değişikliği veya yeni anayasa şart. RTE, hem imkânsızı hem de olasılıkları zorlayacak. Kolları sıvadı: Anayasa Komisyonuna başkanlık sistemi önerilerini gönderdi!

\n

***

\n

RTEnin en önemli hedefi başkanlık anayasası! Bu hedefe iki yolla gidebilir: a) İstediği biçimdeki anayasayı Meclise oylatır. 367yi bulursa, yeni anayasa kutlu olsun! Sıra seçimlere gelir! b) Meclis kabul etmez ama yeni anayasayı referanduma götürecek sayıyı bulur. Halk kabul ederse yeni anayasa yine kutlu olsun! Sıra yine seçimlerde!

\n

Bunlardan en kolayı a şıkkıdır. Yani Mecliste bu işi bitirmesi.

\n

Bunun da en kolay yolu MHP ile ittifaktır: Sayıları toplam 377 yapıyor! Bahçeli, adı gibi devletin adamıdır. RTEye söylenir ama gider oyunu verir. Bugüne kadarki pratik öyle diyor. 10 fire verse, 367yi bulurlar. Neden oy versin MHP? RTE başkan seçilirse örneğin AKP-MHP hükümeti sözü verir mi vb? MHP bölünür mü? Bölünür! Milletvekili pazarı kurulur mu? Önceki seçimlerde MHPnin defterini dürmeye kalkan da bu iktidar! MHPyi bitirme projesi de olabilir bu. Koray Aydın ne der? RTE açısından işin zorluğunu kabul edelim.

\n

BDP ile ittifak? Neye karşılık ve neden? Çok konuşulan mesele, Kürtlere özerkliğe benzer yönetim rüşveti. Yeni belediyeler yasasını bu yolda kullanabileceği görüşü. Bu olası mı? En zor ilişki! BDPnin defterini dürmeye soyunduğuna bakarsak! Meclisten başkanlık anayasasını geçirmek yetmiyor! Cumhurbaşkanlığı referandumu var! RTE Kürtlerin mi adayı olacak?! Karşısında CHP ve MHP ve diğerlerinin bloku! Hüsran olur RTE için. BDP ile ittifak olasılığı imkânsıza yakın gibi.

\n

***

\n

Elinde en güçlü koz MHP ve tabanı. Senaryosunu buna göre kurguluyor.

\n

BDP dokunulmazlığının kalkmasını gündeme getirmesini, bu nedenle, başkanlık anayasasını Meclise dayatması ve cumhurbaşkanlığı seçimi ile bire bir ilişkili görüyorum. MHP, Kürtlere karşı her türlü anlaşmada RTE ile birlikte hareket eder mi eder. En azından dokunulmazlıkların kalkmasında edecek. Sonrası ise derin meçhul!

\n

Ama RTE, MHP ve seçmeni üzerinde derinden çalışıyor! BDP, PKK diye bağırdıkça, MHPnin yüreğini dağlıyor! RTE her olasılığı MHP üzerinde deneyecektir! Kamçı, şeker, vatan, tek millet-tek devlet-tek din, idam...

\n

Diyelim Mecliste gerekli oyu aldı, başkanlık anayasası, referanduma götürülür mü? Zaman darlığı ve reddedilme olasılığının çok yüksek olması bakımından zor. Ayrıca, sürecin başka engelleri, oyuncuları var: Gülün durumu, AKP içinde başkanlığa karşı olanların sesi hiç çıkmıyor. Tüzük gereği seçilemeyecek olanlar vb. ABD ve RTE ilişkisi! CHP ve muhalefet ne yapacak?

\n

Bu soru daha: RTE, BDPyi hedef alırken İmralıyı da yandaş mı alıyor, arıyor? Seçime kadar ateş sağlanması için? Kürt hareketi de bölünür mü? Barışçılar, savaşçılar...

\n

Yazarın Son Yazıları