İpten Dönmenin Gerisi...

02 Ağustos 2011 Salı
\n

Dünyada ve Türkiyede olağanüstü bir süreç yaşanıyor.

\n

Ekonomik krizlerle siyasi krizlerin iç içeliği diyalektik bir gerçekse, art arda gelen kritik virajlar söz konusu..

\n

ABDden tutun da diğer gelişmiş ülkelere, kuzeyde Norveçe, yoksul Afrikaya, Ortadoğuya uzanan, Akdenizi ve Asyayı saran küresel bir kriz...

\n

Yönetim bunalımı, isyanlar, tepkiler...

\n

En somut örnek ABD.

\n

Obamaya yeni borçlanma olanağı sağlayan Cumhuriyetçi-Demokrat uzlaşması, zirvelerde Dünya ipten döndüdiye tanımlanıyorsa, varın gerisini siz düşünün...

\n

***

\n

Bizde durum ne?

\n

Ekonomiyi yöneten bakanların karamsar tablosunu,Bu kez teğet bile geçmeyecekuyarısıyla hizaya sokma çabaları ne derecede gerçek, göreceğiz...

\n

Öte yandan yönetsel anlamda Cumhuriyet tarihinde görülmemiş tablolar, TSKdeki istifa ve emeklilikler...

\n

Bu gelişmeleri salt Türkiyenin iç dinamiklerine bağlamak yanıltıcı sonuçlara götürür.

\n

Soru, önemlidir... 12 Martı, 12 Eylülü, NATO ve ABDnin güdümünde emir komuta zincirinde gerçekleştiren, Atatürk diye diye aslında kurucunun ve genç Cumhuriyetin canına ot tıkayan bir yapıda, askerin yeniden dizayn edilmesi ne zaman başladı?

\n

BOPun devreye girmesi ve bazı generallerin NATOdan çıkalımdemesiyle...

\n

Bir zamanlar Batının komünizme karşı mücadelesinde ileri karakol olarak kullanılan kuvvetler, ne zaman ki dün Irakta olduğu gibi bugün küresel güçlerin İran, Suriye ve benzeri ülkelerle ilgili planlarına ayak dirediler, Ortadoğu ve Asya projelerine uyum sağlamadılar, çatışma o noktada başladı.

\n

Asker bugün küreselleşmenin gereklerine tümüyle uymadığı için yeniden dizayn ediliyor, düzenleniyor.

\n

İktidar uygulamaları, terfi engellemeleri, tutuklamalar, YAŞ öncesi çıkarılan yakalama kararları ve diğerleri bu ana şemsiyenin altında gerçekleşiyor.

\n

***

\n

Medya ve yargı, başrollerde oynuyor. Biat anlayışı, kurumsal bir kimlik olarak tepeden tırnağa yerleştirilmeye çalışılıyor.

\n

En temel insan hakları ihlal ediliyor, özgürlükler tırpanlanıyor, muhalif sesler sindiriliyor, susturuluyor.

\n

İktidar ve yandaşları bunların demokrasi adına, 9 yıldır yönettikleri ülkede askeri vesayeti kaldırma ve Yeni Türkiyeyi kurmaadına yapıldığını söylüyor.

\n

Aynı cephe, Mısırda baskıcı Mübarek döneminin sonlandırılıp yönetime askerlerin el koymasına da demokrasi adına selam çakmıştı.

\n

Demokrasi adına yapılanların ne olduğu, Irakta on binlerce kişinin öldürülmesiyle görüldü. Petrol yatağı Libya ve diğer ülkelerdeki benzer yaklaşımlar da ortada.

\n

***

\n

Sonuç olarak geldiğimiz noktada 42 generalin tutuklu olduğu, PKK terörünün hemen her gün can aldığı, İranın sınır ötesini geçip PJAKı vurduğu, Suriyenin kan gölüne döndüğü bir süreçte, ülkenin güvenliğinden sorumlu bir kurum dizayn ediliyor.

\n

Yandaş medyada 29 Temmuzun bir milat olduğu belirtiliyor, Senin generalin, benim generalimtanımlamaları yapılıyor.

\n

Peki, bundan sonra ne olacak?

\n

Der Spiegel’in,Başbakan, ordunun omurgasını kırmayı başardıdeğerlendirmesi, hangi ölçüde doğru?

\n

Eğer başardıysa bunun Türkiyeye yararı ne olacak?

\n

Görevini iki yıl erken bırakan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşanerin, Tutuklamaları evrensel hukuk kurallarına, Hakk’a, adalete ve vicdani değerlere uygun bulmaması”, TSKnin yeni yönetiminde nasıl değerlendirilecek?

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Yaşasın Cumhuriyet 1 Ocak 2016
Sesler kısılırken... 25 Aralık 2015
Sahipsiz Saip Köyü... 7 Aralık 2015