HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur: Dere Çoktan Geçildi

15 Haziran 2012 Cuma
\n\n\n

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararnamesinde kamuoyunun gündemindeki üç önemli dava olan Ergenekon, Balyoz ve Şike davalarının savcılarının özel yetkili mahkemeler dışındaki görevlere atanması çok değişik yorumlara yol açtı. Kimi Hükümetin cemaate darbesi diye değerlendirdi, kimi Artık özel yetkili mahkemelerle ilgili tartışmaya bile gerek kalmadı dedi.

\n

‘Üst makamlara \t\tgetirdik’

\n

Kararname çalışmalarının başındaki isim olan HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okura bu yorumlarla ilgili görüşlerini sorduğumuzda şu değerlendirmeyi yaptı:

\n

Bu yorumları ben de duydum, okudum. Ama hiçbiri doğru değil. Aslında biz bu kadar ses getireceğini de tahmin etmiyorduk bu kararnamenin. Çünkü arkadaşlar kendileri talep ettiler ayrılmayı. Ve şimdi de mevcut pozisyonlarından daha üst bir pozisyona getirildiler. Başsavcı Vekilliğine getirdik. Arzu edilen bir pozisyondur bu. İster misin?desek istememdiyen çıkmaz.

\n

Saran görevinin \t\tbaşında

\n

MİT Müsteşarının sorgulanma talebine direnen hükümetin tutumunun bu kararnamede etkili olduğu şeklindeki yorumlar da oldukça baskın durumda. Okur buna da karşı çıkarak İddia edilen gibi bir çalışma yapılsaydı Sadrettin Sarıkaya ve Fikret Seçen hakkında bir karar alınması beklenirdi. Öyle olmadı. Onlar görevlerinin başındalar diye konuştu.

\n

‘Öz modeli’ de değil

\n

Kararnamenin, daha önce özel yetkisi alınarak başsavcı vekili yapılan Zekeriya Özün durumuna benzetilmesini de doğru bulmayan Okur, Özün hem talebi yoktu hem de soruşturması devam ediyordu. Burada ise savcılar kendi üzerlerine düşen bölümü bitirmişler dedi.

\n

‘Dere çoktan geçildi’

\n

Üç özel yetkili cumhuriyet savcısı Cihan Kansız, Mehmet Berk ve Savaş Kırbaşın davalar sürerken görevlerinden alınması eski HSYK dönemindeki tartışmaları hatırlattı. O dönem aynı davalarda aynı savcılar hakkında görevden alma talepleri gündeme geldiğinde iktidar kanadı her seferinde bu tür atamalara karşı çıkardı.

\n

Sözcü Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk dünkü köşesinde o günlerde iktidar yanlılarınca yapılan savunmaları ve son kararnamedeki tasarrufları karşılaştırarak haklı olarak Hani dere geçerken at değiştirilmezdi diye soruyordu. Okurun bu konudaki değerlendirmesi de şöyle:

\n

Burada çok önemli bir fark var. Bu üç savcı da bu davalarla ilgili kendi üzerlerine düşen süreçleri tamamlamışlar. Davaları açmışlar. Dosyada yeni evrak yok. Yani dere çoktan geçilmiş durumda. Şike ve Balyoz artık karar aşamasında. Ben açıp Başsavcı Vekili Fikret Bey (Seçen) ile üçü için de tek tek konuştum. Yürüttükleri önemli soruşturma var mı diye. O da bu davaların dosyalarında yeni evrak olmadığını söyledi. Onun üzerine taleplerini değerlendirmeye aldık.

\n

‘Tartışmalardan \t\tetkilenmişlerdir’

\n

Üç özel yetkili savcının da kendi talepleri üzerine başka görevlere atandıklarını vurgulayan Okura üç savcının da aynı anda neden görevlerinden ayrılma talebinde bulunduklarını sorunca şu yanıtı aldık:

\n

Son dönemdeki tartışmalar ve isimlerinin sürekli gündemde olması ayrılmalarında etkili olmuş olabilir. İster istemez bu tartışmalar mutlaka etkilemiştir.

\n

Kimse ‘özel yetki’ \t\tistemiyor

\n

Bu sözlerin ardından özel yetkili savcı ve hâkimlerle ilgili yaşanan bir sıkıntıyı da ortaya koyma ihtiyacı hissetti Okur:

\n

Özel yetkili mahkemelere kimse gitmek istemiyor. Gidenler de bir süre sonra Beni buradan alın diyorlar. Çünkü yapılan iş açısından sıkıntılı, stresli görevler bunlar. Aynı maaşı alıyorsunuz ama çok daha fazla stresle karşı karşıyasınız. Kimse istemiyor. Birkaç istisna dışında genelde biz resen görevlendirme yapıyoruz. DGMler döneminden beri bu böyledir. Bu savcılarımız da benzer bir stres yaşadıkları için talepte bulunmuş olabilirler.

\n\n\n

DİNK HÂKİMİNİN ALINMASI NORMAL

\n\n\n

İbrahim Okur son kararnamede tartışılan diğer atamalar için ise şu değerlendirmeleri yaptı:

\n

Rüstem Eryılmaz (Hrant Dink davası mahkemesinin başkanı): Onunla ilgili görev değişikliği normal. Çünkü zaten o davaya bakamazdı. Belki Yargıtay bozup gönderecek geriye dosyayı. Kendisi kanaatini açıkladığı için bakamazdı bir daha.

\n

Menderes Yılmaz (KCK davası hâkimi): O da aslında geçen yıl ayrılmak istemişti. Dava biter diye beklettik. Ancak sonuçlanmadı.

\n

Ömer Faruk Eminağaoğlu: Disiplin cezası nedeniyle bir alt sınıfa indirilmesi gerekiyordu. Eşi Ankarada olduğu için en yakın yer olarak Çankırıyı seçtik.

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları

Büyü Bozuluyor 26 Ocak 2015
2014: 3Y Çöktü 29 Aralık 2014
Medyaya Çağrı 22 Aralık 2014
Barajın Arkasındakiler 8 Aralık 2014
Yasakla ve Yönet 1 Aralık 2014
Fakirliğin Fotoğrafı 24 Kasım 2014
Ağaç Meselesi 10 Kasım 2014