Putin Neden Gül ile Görüşmüyor?

03 Aralık 2012 Pazartesi

\n

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Başbakan Tayyip Erdoğan ile birlikte Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısına başkanlık edecek. Ziyaret programında Putinin mevkidaşı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmüyor olması dikkat çekici. Oysa ki bugün üçüncüsü yapılacak toplantıların kuruluşu Gülün 2009da Moskovaya yaptığı resmi ziyaret sırasında imzalanan protokollere dayanıyor.

\n

Aslında yapılan anlaşma gereği Türk-Rus ÜDİK toplantılarında Türk tarafına Başbakan, Rusya tarafına da Devlet Başkanı başkanlık ediyor. Ancak bugüne kadar yapılan toplantılarda taraflar, birbirinin Konsey dışında kalan başbakan ya da devlet başkanına gerekli nezaketigöstermeye dikkat etti. Bu toplantı hariç!

\n

İlk toplantı Mayıs 2010da dönemin Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedevin Ankaraya resmi ziyareti sırasında gerçekleşti. Resmi konuk olduğu için zaten Gül ile görüşen Medvedev, ÜDİK toplantısına da Başbakan Erdoğan ile birlikte başkanlık etti. İkinci toplantı Mart 2011de Moskovadaydı. Heyetlere yine Erdoğan ve Medvedev başkanlık etti. Ancak Başbakan Erdoğan ayrıca o dönem Rusya Başbakanı olan Putini de ziyaret etmeyi unutmadı.

\n

***

\n

Bugün yapılacak üçüncü görüşmede Türk tarafının başkanı değişmezken devlet başkanlığı koltuğuna yeniden oturan Putin Rus heyetine başkanlık edecek. Ancak bu kez Putin devlet protokolüne göre mevkidaşı olan Gül ile görüşmeden Türkiyeden ayrılacak.

\n

Dışişleri kaynakları gerekçeyi toplantı yerinin İstanbul olarak belirlenmesine ve Putinin sağlık sorunları nedeniyle çok fazla temas yapamamasına bağlıyor. Köşk kaynakları ise işbirliği konseylerinin işleyişinin doğası gereği bu tür durumların olabileceğini belirtiyor.

\n

Burada kritik olan Görüşmenin yerini kim belirledisorusu. Putin mi, Erdoğan mı? Yanıtı önceki gün Cihan Haber Ajansının Moskovadan geçtiği haberde saklı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın görüşmelerin İstanbulda yapılması yönündeki talebini kırmayan Rus liderin...diye başlıyor haber metni.

\n

Görüşmeler Ankarada yapılmış olsa, dünyaya iki fotoğraf karesi yansıyacaktı. Birincisi, Gül ile Putin. İkincisi ise Erdoğan ve Putin.

\n

Bugün İstanbuldan yansıyacak karenin ise tek eksiği Gül olacak.

\n

Başbakanlık ile Çankaya Köşkü arasında demeçler üzerinden yürüyen çekişme, artık dünya liderleri ile fotoğraf kareleri seviyesine kadar düştü mü yoksa?

\n

\n

Enerjide Rusya tekeli pekişiyor

\n

\n

Putin-Erdoğan buluşması, iki ay önce Suriye Havayollarına ait bir uçağın Ankaraya indirilerek Şama gönderilen askeri kargoya el konmasıyla çıkan krizin geride kaldığının bir göstergesi. Rusyanın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski de cuma günü düzenlediği basın toplantısında bunu açıkça ifade etti.

\n

Rusyanın önceliği ekonomi. Nitekim Putin 30 işadamıyla birlikte geliyor. Toplam 9 alanda anlaşma imzalanacak. Daha geçen hafta Gazprom batı hattından 30 yıllık alım anlaşmasının bu kez özel şirketler tarafından yenileneceği duyuruldu. Şimdi de Türkiyenin yaptırımlar nedeniyle İrandan alamadığı petrol ve doğalgazın bir bölümünü Rusyadan alması gündemde. Yani, ziyaret Rusyanın Türk enerji pazarındaki tekelkonumunu daha da pekiştirecek.

\n

Erdoğanın gündemi ise Suriye. Rusyanın kilit ülke konumunda olduğunun farkında olan Erdoğan, Suriye lideri Esaddan vazgeçmesi için Putini bir kez daha iknaya çalışacak. Rusya ise BM kararı ortada yokken Suriye sınırına NATOnun Patriot füzeleri gönderecek olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirecek. Sistemlerin savunma amaçlı olduğu bir kez daha söylenecek ama Putinin iknası çok güç. Hatta, Putin ya da Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriyede muhalefete en büyük desteği veren Türkiyeye geliş ya da gidişlerinde muhalefetin radikal dinci terör eylemlerine vurgu yaparsa kimse şaşırmasın.

\n

Yazarın Son Yazıları

Büyü Bozuluyor 26 Ocak 2015
2014: 3Y Çöktü 29 Aralık 2014
Medyaya Çağrı 22 Aralık 2014
Barajın Arkasındakiler 8 Aralık 2014
Yasakla ve Yönet 1 Aralık 2014
Fakirliğin Fotoğrafı 24 Kasım 2014
Ağaç Meselesi 10 Kasım 2014