Arif Kızılyalın

Renkli Kuş’un peşinde!

08 Aralık 2015 Salı

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Arap baharı yaşanırken, ünlü bir toplum bilimci, “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” demişti sosyal medyanın etkisinden söz ederken!
Gerçekten de Twitter, Facebook, Instagram artık çağımızın olmazsa olmazı. Hele, vaktinin büyük bölümünü süfli işlerle değerlendirmeye meraklı bizim coğrafyanın güzel insanları bu mecranın tam göbeğinde. Siyasetten, sanata, kültürden, günlük yaşama artık halk, en yeni, (hatta) en güvenilir haberi sosyal paylaşım ağından alıyor. Çünkü gazeteler (en azından çok büyük bir bölümü), artık gazetecilerin hür ve özgür iradesinde çıkmıyor!

Sosyal medya etkisi
Spor dünyası da ülkenin en fazla kafa yorduğu alan olunca, futbolcusundan, teknik adamına, voleybolcusundan, basketbolcusuna, yöneticisinden başkanına, bu sahnenin vazgeçilmez aktörleri olup çıkıyorlar. İşi abartıp, sosyal medya ile yatıp, sosyal medya ile kalkanlar bile var. Hatta geçenlerde, gazetecileri engelleyen başkan yardımcısı bile gördüm, inanamadım! Diyelim ki söz konusu beyefendi, bu işgüzarlığı şahsi hesabından yaptı, peki, Türk futbolunun, “Avrupa’ya açılan” penceresi Galatasaray’a ne diyelim?
Kimse darılıp gücenmesin, son 1.5 yıldır, Sarı-Kırmızılı kulüpte alınan kararların, yapılan ve veya yapılamayan transferlerin büyük bölümünde sosyal medya etkisi söz konusu. Öyle ki, Yekta ile Aydın’ın gönderilişleri, Hamza Hamzaoğlu’nun görevden alınışı, hep Twitter ’onay’lı!

Alex skandalı
Son Fenerbahçe ve Alex krizi ise bu sosyal medya merakının, ‘Nirvana’sı! Kimin fikri bilmiyoruz ama F.Bahçe Başkanı’nın yaptığı bir açıklamaya resmi yanıt vermek için, Sarı-Lacivertli kulübün eski futbolcusunun söyleyip, söylemediği doğrulanmayan bir demeci üzerinden gitmek son derece yanlış.
Eğer, kulüp, ezeli rakibine yanıt vermek istiyorsa, basın sözcüsü ya da başkanı aracılığıyla krizi pek âlâ çözebilirdi, hatta şık olanı da buydu. Ama onlar, bir Twitter efsanesi üzerinden gidip, faka bastılar, sosyal medya ağzı ile, “trol”lendiler. Çünkü Alex, demecin kendisine ait olmadığını açıklayıp, G.Saray’a bir gol daha attı!

Tüm artılar silindi
Kabul, şu anki yönetimin yarısı ve özellikle genç kanadı, sosyal medya meraklısı. Ama, her şeyin de bir ölçüsü olmalı. Sonuçta burası, ergenlerin egemen olduğu bir yer değil, 110 yıllık G.Saray! Üstelik Mali Fair Play adına bu kadar olumlu adım atılmışken, borç azaltılmışken, bir hata, yönetimin tüm artılarını siliveriyor!
Yazıyı espirili bir soru ile bitirelim:
“Galatasaray yönetiminde yer alıp, milyon dolarlık firmaları yöneten, yanlarında yüzlerce kişiyi çalıştıran, turizm, otomotiv, inşaat sektöründe at koşturan isimler, şirketleri ile ilgili hayati kararları, ‘Twitter’ın mavi kuşuna bir sorup’ mu alıyorlar?”
Evet derlerse, yukarıdaki tüm eleştirileri geri çekeceğim!  


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

‘Saray sansürü’ 2 Mayıs 2022
Cumhuriyet’in gündemi 25 Nisan 2022