Coşkun Özdemir

İç Açıcı(!) Memleket Haberleri

26 Temmuz 2012 Perşembe

Bir gün boyunca gelen haberlere bakar mısınız lütfen? Trafik kazalarında 31 ölü. Birkaç kadın cinayeti... Kısaca “Aşkıma karşılık vermedi, boşanmak istedi, barışmaya razı olmadı, öldürdüm” bu kadar sade ve basit öldürme nedenleri... 3-5 genç insanımız denizde boğuldu. KPSS soruları çalındı mı acaba? ÖSYM’de bununla ilgili soruşturma yapılıyor.

Bir otobüs yürüyen bir insana çarptı ve kaçtı. Kazaya uğrayan vatandaş kurtarılamadı. Otobüs ve şoförü aranıyor. Cinayet işleyen ülkücüler serbest bırakıldı. 8 solcu cezaevinde 25-30 yıldan beri yatıyor. Onlar solcu, tahliyeyi hak etmiyorlar. Hükümet Anayasa Mahkemesi’ni dinlemek niyetinde değil, tamgün yasasını uygulama kararlılığında. Sigara yasağından sonra alkol yasağı geliyor. İzmir’de genç subaylar için casusluk operasyonu devam ediyor ve yeni tutuklamalar bekleniyor. Lisans yerleştirme sınavında 190.000 öğrenci sıfır çekti. Suriye’de 32 Türk TIR’ını ateşe verdiler. Sınırımızda yangın var... Futbol, halkımızın en duyarlı olduğu alan; ne kültür, ne eğitim, ne sanat, ille futbol... Fenerbahçe taraftarı bunu ispatladı. Kulüplerimiz iki ünlü oyuncu transferi için 9-11 milyon ve maç başına 25 bin Avro ödeyecekler. Helal olsun onlara demeliyiz, bu bir tarih yazmak sayılmalı. Bu arada işsizlik yüzde 10’un üzerinde, üniversite mezunlarında yüzde 20’den fazla. Ortalama emekli maaşları 700-800 TL. Milyonlarca insan yoksulluk ve açlık sınırında...

Ege’de Eşek ve Bulamaç adalarından sonra Nergis Adası da elimizden gidiyor.

İleri demokrasimizden ne kadar iç açıcı haberler değil mi? Beklenmedik bir haber daha var, ‘yetmez ama evet’çilerden bazıları derin uykudan uyanıyorlar ve gördüklerine şaşıyorlarmış. Bir de çok önemli ferahlık verici(!) haber; karizmatik Başbakanımız ‘selatin cami’nin açılışını yaptı.

Ama durun, kaygılanmayın, bir başka müjdemiz daha var size. Cumhurbaşkanımız tarafından Polis Akademisi’nin başına atanan Prof. Remzi Fındıklı’yı dinleyin. Bakın nasıl rahatlayacak, ferahlayacaksınız sayın emniyet müdürünün görüşlerini okuyunca.

‘Hasılı Kelam’ adlı kitabından: “Laiklik din dışı bir hayat şeklidir. Fakirin aklı olsa fakir olmazdı. Erkeğin göbeklisi kadının bebeklisi makbuldür. Bal arıdan, kavga karıdan olur. Müslümanın kocası koç, Müslüman olmayanın kocası hiç olur. Türk olmak kader, Müslüman olmak ise bir takdirdir. 15’inde kız ya erde ya yerde olmalıdır...” Daha birçok vecize niteliğinde sözler var ama bu kadarı yeter sanırım kaygılarınızı gidermek için. Artık ülkenin asayişi bu olağanüstü birikimli ve yetkili emniyetçinin elinde. Ne mutlu bize...  


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Demokrasi ve Sandık 25 Aralık 2013