Cüneyt Arcayürek

Dünyaya Kafa Tutan Adam!

18 Ekim 2011 Salı
\n

\n

Önce one minute ile İsraile saldırdı.

\n

Arkadan Arap ülkelerinde uzun süre dostluk yaptığı diktatörleri karşısına aldı.

\n\n\n

Ortadoğudaki, Avrupadaki devletlere kafa tutmaktan, Batılılara neredeyse hadi canım sen de diyecek kadar yüksek perdeden sataşmalar yapmaktan çekinmedi.

\n

Dünyanın neresinde mazlum, masum insan varsa, o insanları, o ülkeleri sahiplendi RTE...

\n

Daha doğrusu AKP hükümeti, partisi ve yandaş yalaka medya; RTEnin bu davranışlarla ektiği tohumların verdiği veya vereceği ürünleri ne araştırdı ne de tartışıyor...

\n

AKP hükümeti ve partisi sonuçları nereye vardığı veya varacağı kuşkulu girişimleri içeride oy bazında kullandı.

\n

Partisinin seçimlerde kullandığı slogan:Ey halkım; yıllardır izlenen süklüm püklüm, ensesine vur tokadı, al ağzından lokmayı diye yönetilen dış politikalara son veren adam, işte;Dünyaya kafa tutan adam’, Başbakan RTE!

\n

***

\n

Şimdi sıra büyüklerin büyüğüne geldi: ABDye:

\n

Kızılcahamamdaki AKP kampından sızdırıldığına göre; Başkan Obama, İranı fazla koruyorsunuz demiş RTEye; o da öylesine dikleşmiş ki dünya liderine; Siz de İsrailin avukatlığını yapıyorsunuzdiye şak diye bir yanıt yapıştırmış!

\n

İflası ilan edilen komşularla sıfır sorun politikasının baş mimarı Davutun oğlu Ahmet Bey; TVlerden davul zurna duyurulan haberin yaygınlaştığı gün; Obamaya kafa tutan adamla arasındaki diyaloğu; dudaklarında kurnaz mı kurnaz diplomatlara özgü ama doğrulayan bir gülümseme ile şöyle yanıtladı: Ne yalanlarım ne de doğrularım”.

\n

Dostluk mu? Davutoğlu, ABD ile aramızdaki dostluğun, öylesine mükemmel işlediğini kanıtlamak için, araya Başkan Obamanın RTEyi son aylarda dokuz kez aradığını sıkıştırıveriyor.

\n

Bakın, bakın; RTE dünya liderine bile kafa tutuyor işte demek, halkın milliyetçilik duygusunu patronulehine kışkırtmanın önsözü.

\n

Ucuz, içe dönük parti ve hükümet politikası!

\n

***

\n

Unutmaması lazım RTEnin. Amerika eski Amerika değil. Dünya koşulları da

\n

Darbeler dönemi kapandı. Amerika artık kimi ülkelerde ulusal politikasına yatkın görmediği yönetimleri tezgâhladığı darbelerle düşürmüyor. Başka yöntemler revaçta.

\n

Bugün Avrupa ve ABD de ekonomik krizle boğuluyor.

\n

Türkiye ise ekonomik sıkıntılara -şimdilik- duyarsız. İstatistiklere göre üstelik Türk halkı mutlu!

\n

Fakat RTE bugüne bakıp yarınlara güvenmesin.

\n

Bizde de ekonomik ve mali dengeler ayağını sürçmesin.

\n

Ne anayasa, ne insan hakları, ne tutuklu milletvekilleri, hatta ne zam... Bunlar bir yana. Ekonomi sallandı mı; yüzde 50lerde seyreden oy oranı, bir ayda tepetaklak oluverir.

\n

İşte o zaman dünyaya kafa tutmakla övülen ve övünen RTE; gereksindiği ekonomik ve mali yardımların karşılanması için kapısını çalacağı Batı devletlerinden, bu devletlerin etkisi altındaki uluslararası finans kuruluşlarından alacağı yanıtı acaba hiç düşünüyor mu?

\n

Düşünmesi gerekir. Zira:

\n

1970’lerde Kıbrısa Barış Harekâtından sonra ABD; IMFden, uluslararası bankalardan kredi taleplerimizi reddettirdi. İsviçre bankaları rezerv altınlarımıza karşılık imza aşamasına gelen kredi anlaşmasını son anda durduruverdi ve Türkiye işte o zaman 1 sente muhtaç duruma düştü!

\n

***

\n

İç politikaya gelince, yeni anayasa gündemin taze konusu. Kangren olan terör, gündemin değişmeyen maddesi. Bir de gelip geçici tepkilere neden olan zamlar şu sıralar başköşede.

\n

Ha, bir de köstebek olayı var:

\n

CHP, MHP, köstebek dedikleri eski İçişleri Bakanı, bugün Başbakan Yardımcısı Beşir Atalaya Hükümetten çekil diye bastırıyorlar.

\n

Bir tarihte Başbakan Hasan Sakaya da Çekillll! dediler.

\n

Çekildim, kilom şu kadardiye karşılık verdiydi.

\n

Beşir Atalay acaba kaç kilo?

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015