Cüneyt Arcayürek

Geçer, Bu da Geçer Diye Diye...

12 Aralık 2008 Cuma

Dünyayı sarsan kriz ülkemiz ekonomisini de, halkın zaten sıkıntılı olan yaşamını da vurdu.

Yanıt: Geçer, geçer!

Örgütlü terör kentlere indi. Masum insanlar güvence arıyor. İnsanlar polise, dayak yemek, karakollarda sürünmek korkusu ile kimlik soramıyor.

Yanıt: Terör sorununu çözecek yeni bir müsteşarlık kurduk. Polis bundan böyle -ABDde olduğu gibi- kimlik gösterecek.

Bu yakınılar kalıcı değil, arızi. Geçer, geçer!

Poturlu, fesli, şalvarlı, takkeli, külahlı toplumu adam gibi giyinmeye ve çağdaş yaşama dönüştürmeye yönelik çabaları bugün reddi miras görüntüsü altında, oy kazanma kaygısıyla bir kalemde silmek; türbanı siyasal simge olarak kabul ederken, şeriat simgesi kara çarşafa sarılmayı sindirmek, anlamak olanaksız.

Yanıt: 29 Mart 2009a ne kaldı ki şuracıkta Bu da geçer, geçer!

Seçmen kütükleri üzerindeki yanlış saptamalar, şunca seçimdir görülemeyen eleştirilere yol açtı. Yanlışı düzeltme olanağı yaratılmazsa yerel seçimler şaibeli damgası yiyecek!

Yanıt: Şurada burada görülen kimi aksaklıkları büyütmemek gerek. Kütüklerin ikinci kez asılmasıyla şikâyetler; eleştiriler ortadan kalkacak.

Bugün var yarın yok bu eleştiriler, suçlamalar. Bu da geçer, geçer!

***

Geçer mi?

Kuşkulu ve zor. Seçim sandığında açılan rahnenin kolay onarılacağını sanmak; şikâyetler, yakınmalar, eleştiriler gelir geçer demek, kolaycı yola başvurmak demek.

Üstelik başka ülkelerde rağbet görmeyen demokratik kolaycılık bizde fazla itibar görüyor.

Kütük rezaletinin altını biraz olsun karıştırmaya, araştırmaya nedense ne siyasetçiler ne de olayla yakından ilgili olan çevreler yanaşmıyor.

Geçen pazar günü Milliyet seçmen sayısı ve seçmen kütüğü sorununa büyük yer ayırdı.

Son günlerde birkaç kez eğildiğimiz konuya değindi. Güncelde 2007 yılında seçmen kütükleri sorununa CHP ve MHP gerektiği önemi verseydi; bugünkü sakıncalı düzene dümen kırılmayacaktı, dedik.

Kütük rezaletine nasıl gelindiğini açıklayan Milliyet, seçmen kütüklerinin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre oluşturulmasını eleştiren muhalefetin, bu uygulamaya izin veren yasa hazırlanırken veya çıkarıldıktan sonra itirazda bulunmadığının ortaya çıktığını kamuoyuna duyurdu...

Ayrıca, ana muhalefetin ilgili yasanın mektupla oy kullanılmasına ilişkin 10. maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesine dava açarken söz konusu düzenlemeyle ilgili 4. madde ile girişimde bulunmadı.

Olay burada kalmıyor. Konuyla ilgili yasa TBMMde görüşülürken -Tarhan Erdemin yaptığı araştırmaya göre- CHP sözcüleri, bugün büyük yakınma konusu olan kütüklerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre hazırlanmasını sağlayan maddeye hiçbir itirazda bulunmuyor...

Hatta kendi adına söz alan bir CHP milletvekili, kütüklerin bu sistemle hazırlanmasının 2007 seçimlerindeki şikâyetleri ortadan kaldıracağını söylüyor.

***

Bu madde nasıl giriyor ilgili yasaya? Tasarı da yok! Lakin Anayasa Komisyonunda -kimin, bir partinin mi önerdiği belli olmayan- bir önerge ile sistem yasaya giriyor. Meclis Genel Kurulundan da itiraz gelmeden geçiyor.

Bu öykü, bugün içinden nasıl çıkacağımızı kestirmediğimiz seçmen kütükleri rezaletini anlatan bir öykü.

***

TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Antalya Milletvekili Attila Emek (CHP); haklı olarak isyan ediyor: “(İktidar) İnsan haklarına aykırı biçimde Meclisi çalıştırıyor. Hele hele yanlış bir durumu geçirmek istiyorlarsa bunu gece yarısı yapıyorlar. Yanlışlık ortaya çıktı. Bayramdan sonra Meclis toplanıyor. İki saatte yasayı düzeltiriz. Yeni bir seçim takvimi yapma imkânı da var diyor.

Hatadan dönmeyi gündeme getiren Attila Emekin bir dileği var: AKP mazeret çıkarmasın!

Sorun çözülür ve kütük ve seçmen sayısı ile ilgili tartışmalara son verilebilir mi?

TBMM, hatayı düzeltmek zorunda diyor Tarhan Erdem. Ama nasıl?

2098 sayılı yasanın 33. maddesi birinci fıkrasını yürürlükten kaldıran tek maddelik bir yasa ile

Bu, gerçekleşirse YSKnin işi kolaylaşacak; bugünkü kütüklerin yerini 2007 yılı referandumundaki seçmen kütüklerini Yüksek Seçim Kurulu askıya çıkaracak!

O zaman 6 milyon fazla seçmen sorunu çözümlenmemiş olmayacak mı?

O başka bir sorun. Üstelik o rakam yanlış hesaplara dayandığı artık bilinen nüfus sayımına göre bulunan bir rakam diyor Erdem.

Kütük rezaletine çare umudu bayram sonrasına kalıyor

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015

Günün Köşe Yazıları