Cüneyt Arcayürek

Hoop mu, Hööt mü?

26 Ağustos 2011 Cuma
\n

Büyüklük iddiasında olmayan ama çok satan bir gazetemiz Türkiye Futbol Federasyonunun Fenerbahçeyi Şampiyonlar Liginden mahrum eden kararını şu başlıkla duyurdu:

\n

\n\n\n

UEFA hoopdedi, federasyon çark etti.

\n

Eğri oturup doğru konuşalım.

\n

UEFA hoop mu dedi federasyonumuza?

\n

Yok, hayır! UEFA, hööt dedi TFFye.

\n

Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki TFF, misli görülmemiş süratle önceki gün saat 18.00e kadar bir aydır kamuoyuna duyurduğu hukuksal bütün açıklamalarından bir saat içinde çark ediverdi.

\n

Daha önce görüşmeler yapmak için Zürihe giden heyete UEFAnın; TFFye güvendiğini, aldığı ve alacağı kararların arkasında olduğunu bildirdiğini açıklayan Başkan Aydınlar, FBnin Türkiyede Süper Lige ve Avrupa Şampiyonlar Ligine katılacağını bildirdi...

\n

Arada FB dahil daha birçok kulubün şike yaptığı iddiasıyla küme düşebileceklerinden söz etti...

\n

Ammaaa, soruşturma gizli yürütülüyor. İstedikleri belgeleri savcılık TFFye vermiyor. Bu nedenle şike yaptığı iddia edilen kulüplerle, başkan ve yöneticilerine suçlamaları ve delilleri gösterip savunmalarını almadan haklarında küme düşürme veya Şampiyonlar Ligine katılmama kararı alamayacaklarını ilan etti.

\n

Bu tutumu medyada geniş biçimde eleştirilirken en ufak kuşku, savcılığın verdiği 26 dosyadaki belgelerle, hatta bilgiyle yetinerek öncelikle FBnin, hatta Beşiktaş ve Trabzonsporun derhal kümeden düşmesini öneren dayatmalara

\n

Asla hukukun dışına çıkamayacağını, hukuka aykırı bir karar alamayacağını savunarak aslanlar gibi direnen UEFA karşısında da başı dik Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki TFFyi hayretler içinde izledik.

\n

UEFAnın hööt deyince (sözün gerisini erbabı bilir) Türk futbolunun hamisi ve yönlendiren kurumu TFF aaa, bir de baktık

\n

...belden yere yatay biçimde 45 derece eğildi ve:

\n

UEFAnın; Ya FB, Şampiyonlar Liginden kendisi çekilir ya da Federasyon karar alır. Yoksa Türk futbolu ağır ceza alacakdiyen tehdidinden sonra günlerdir savuna geldiği iç ve evrensel hukuk kurallarının yerde süründüğünü gördü...

\n

24 Ağustos 2011 Çarşamba günü akşam üzeri açıkladığı kararları; hukukun üstünlüğünü, olmazsa olmaz savunma hakkını, ispat edilene değin kulüplerin masum olduğunu içeren açıklamalarını, söylemlerini de şipşak unutuverdi!

\n

***

\n

Dik durarak, hukuka aykırı hiçbir karar alamayacağını, karar için iddianameyi bekleyeceğini günlerdir savunan TFFnin yerinde yeller esiyor.

\n

Şimdi ve elbette FBye 25 milyon Avroya mal olan UEFA kararı açıklandığından beri kimilerinin eteklerinde ziller çalıyor.

\n

FB yönetimi açıklamasında gün, kendilerinden istenen belgeleri dahi teslim edemeyen ancak (resmi açıklamalarıyla) FByi yurtdışına jurnalleyen kulüplerin (hayır, tek bir kulübün) kafa karıştıran demeçlerine önemle yer veriyor.

\n

Gizemli bir suçlama değil bu.

\n

Sahada FBye her zaman yenilen... maddi ve manevi atılımlarını, beş spor dalında şampiyonluğunu kıskançlıkla izleyen ezeli rakibinin UEFA kararıyla yurtdışından darbe yediği açıklandıktan sonra bile idarei maslahat gereği bir satırlık açıklama yaparak tepki göstermeyerek jurnalciliğini kanıtlayan sözü edilen acaba hangi kulüp diye bir saniye olsun düşünmek bile abes. Mal; ayan beyan ortada.

\n

Arkalarındaki destekleyicilerinin hööt diyen iktidar sahiplerine koşarak af ve şefaat dileyenleri de şöyle bir düşünüverin; malın sahibini göreceksiniz.

\n

FByi Şampiyonlar Liginden soyutlayan TFFye, ikinci başkan Nihat Özdemir, Bizi küme düşüründiye ricacı olacağı yerde, bu yıl Süper Lige katılmayacaklarını açıklamalıydı. O zaman beleşten Şampiyonlar Ligine doğrudan katılan Trabzonspor ile Galatasaray, kumda az seyirci, kolay galibiyet kazanarak oynarlardı.

\n

Üstelik bir yıl sonra Süper Ligde rakiplerine kök söktüren yeni bir Fenerbahçe yaratılırdı.

\n

***

\n

UEFA kararını irdeleyen, ortadan yandan giden yorumlara fark atan iki demeç izledik.

\n

Kaleciliğinden beri dürüstlüğüne tanık olduğum Trabzonsporun Teknik Direktörü Şenol Güneş, UEFA kararı ile şoke olduğunu vurguladıktan sonra; Futbolda iyi kötü günlerimiz oldu, ama böyle bir olayı ilk defa görüyorum. Çok üzüldüm ve sinirliyimdedi.

\n

Günlerce önce TFFnin FB hakkında karar almasını savunan eski hakemlerden Erman Toroğlu ise Biz koyun muyuz da birisi yol gösterecek? İlla bir çoban köpeği mi lazımdiyor ve altına imza atacağımız şu saptamayı yapıyor:

\n

Türk futbolunu bu duruma düşürenler utanırlar mı acaba? Hayır!

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015