Cüneyt Arcayürek

Olması, Olmaması Gerekenler

29 Haziran 2011 Çarşamba
\n

AKP ve MHP açıkladı: Ant içeceğiz!

\n

Barış ve Demokrasi Partisi, Hatip Dicle sorunu çözülmedikçe Meclise

\n\n\n

gelmeyeceklerini ilan etti.

\n

Üç partinin durumu açıklığa kavuştuktan sonra geriye CHPnin ne yapacağı kaldı.

\n

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ilk önceleri Balbay ile Haberalın tahliyeleri için bir üst mahkemeye başvurulduğunu ve buradan çıkacak sonuca göre hareket edeceklerini açıkladı.

\n

Tahliye kararı çıktı, çıktı. Ant içeceğiz, dedi.

\n

Ya tahliye kararı çıkmazsa?.. Parti çeşitli seçenekler üzerinde çalışıyordu. Ağırlık kazanan seçenek Meclisteki ant içme törenine katılmak, ama... ant içmemek!

\n

Boykot kararı alan BDP ile CHPnin olası kararının aynı kapıya çıktığı kulaklara fısıldanmaya başlandı.

\n

Oysa diyordu CHP kulisleri; İki eylemsel karar farklı. Biz katılırız törene ama ant içmeyiz. BDP ise Meclise girmiyordiyor, tabii inanan olursa...

\n

***

\n

Gözler üst mahkemenin kararına çevrilmişken CHP Genel Başkanında bir değişim izlendi.

\n

Kılıçdaroğlu, üst mahkemenin tahliyeleri sağlayacak olumlu bir karar vereceğinden umudunu kesmiş; Başbakana Söz ver yeterli dedi.

\n

Ne sözü verecekti RTE? Bu arkadaşlarımız halkın iradesiyle milletvekili seçilmişlerdir, parlamentoya gelmeleri gerekir. Bu sorunu çözeceğiz, yolu açacağız. Bu demokrasi ayıbıdır. Üstümüze düşeni yapacağız dediği an sorun çözülürdiyecekti. Böyle derse RTE; CHP ant içmeye katılacaktı.

\n

Oysa, RTEnin böyle bir söz vermeye niyeti yoktu. Sorunların ancak Mecliste çözümlenebileceğinin altını çizerken, dikkat edilmesi gereken bir başka vurgulama yaptı: Şu anda diyordu; yargının kararı neyse herhalde ona herkes saygı duyacaktır.

\n

Kılıçdaroğlunun, üstelik partiye yol yöntem göstermekle görevli bir genel başkana hayli ters düşen bir başka söylemi daha var: Kişisel eğilimimdiyor: Ant içmemek!

\n

***

\n

Bir diğer sorun yasa tanımayan tutumlarına bir yenisini ekleyen BDP!

\n

Milletvekilliği iptal edilen Hatip Dicle için öne sürdükleri dayatmalar bu kanıyı doğruluyor.

\n

Meclise girebilmeleri için Oya Eronatın milletvekilliğinin tanınmamasını ve ant içmesinin engellenmesini istiyorlar.

\n

Bir kişinin milletvekilliği YSKce iptal edilirse yerine diğer partiden en çok oy alanın milletvekilliği gerçekleşiyor. Yasa bu! Oya Eronat, 38 bin oy almış. Yasa gereği milletvekili. BDPye göre değil.

\n

Hatip Diclenin mutlaka Meclise girmesini istiyorsa BDP, RTE örneğini kullanmalı. Anayasa değişikliği yapıldı. Bir AKPli milletvekili istifa etti. Yerine RTE ara seçimle Siirtten seçilerek Meclise girdi.

\n

BDP yasalara karşı isyan bayrağı açacağı yerde Diyarbakırdan seçilen 6 bağımsız Kürt milletvekillerinden birinin istifasını sağlar.

\n

Bir ara seçimde Dicle aday olur, seçilir gelir Meclise. Buna da yanaşmıyor BDP!

\n

Zira BDP, olması gerekeni değil, olmaması gerekeni zorluyor. Siyasette ve... sokakta!

\n

***

\n

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıçın adalete yön vermeyi öngören hukuksal dehası, iptal edilen milletvekilliği için Bizim de söyleyecek sözümüz var deyince; Hatip Diclenin avukatları anayasaya göre bireysel başvuru hakkını kullanmaya giriştiler.

\n

Bu başvurunun akıbeti tartışılır, hatta 15 gün içinde Anayasa Mahkemesinin YSKnin kararını iptal edebileceği yazılıp söylenirken; bir kişi çıkıp da orta yere, Yahu,Yüksek Mahkemeye bireysel başvuru hakkı 23 Eylül 2012den sonra verilecek kararlar içindir demiyor.

\n

AYMnin eski başkanlarından Yekta Güngör Özden anımsattı da hem 2012 gerçeğini, hem de YSKnin kararlarının kesin olup, aleyhine başka bir merciye başvurulamayacağınıöğrendik!

\n

***

\n

Gazetelerdeki yorumlarda -Kürt sorununu çözmeye adanmış örneğin Hasan Cemal gibi kalemler dışındaki- önemli yazarlar Meclis çalışmalarını şu veya bu biçimde boykot etmenin karşısında görüş bildiriyorlar.

\n

İçlerinden biri, örneğin Yalçın Doğan Tutuklu milletvekillerinin tahliyelerine fırsat yaratacak tek yer Meclis diye yazıyor.

\n

Muhalefet çağrı Başbakandan gelsin gibi psikolojik bir dayatmanın tutsağı olmadan tahliyeleri sağlayacak yasal öğeleri sıralayan bir liste ile iktidarı çözüme zorlasa iktidar kanadı bu girişime olumlu veya olumsuz, kapalı olabilir mi?

\n

Ne ki tersine bir süreç işliyor. CHPnin yapması gereken hamleyi AKP üstleniyor.

\n

Bugün Kılıçdaroğlu ile AKP adına görüşecek olan Cemil Çiçek; CHPnin çözüm önerilerini öğrenmeye çalışacak.

\n

Meclis, dün işte bu çelişkiler, adeta sağırlar diyaloğunu andıran görüntüler içinde toplandı.

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015
Al Birini Vur Ötekine 3 Mayıs 2015
İsteyenin Bir Yüzü 2 Mayıs 2015
Korkunun Ecele… 1 Mayıs 2015
Cemaatin Ortağına Dair 30 Nisan 2015
Başımızdaki İkili 29 Nisan 2015
Büyük Yalancı 28 Nisan 2015
Yalnızlık 26 Nisan 2015
Yeni Ermeni Yalanı 25 Nisan 2015
Mustafa Kemal 24 Nisan 2015