Cüneyt Arcayürek

Siyasal Yaşamımızın Son Dramı...

06 Ocak 2015 Salı

Dün, önceki gün, daha önceki günler 4 AKP’li bakanın yolsuzluk dosyalarını komisyon yargı merceğinden inceledi belki ama karar günü yaklaşınca 4 bakanın Yüce Divan sorunu yargı konusu  olmaktan çıktı...
...bakanları kurtarma operasyonuna dönüştü...
İki gündür, bakanları suçlamalar gereği Yüce Divan’a göndermek veya göndermemek için iktidar partisinde tepeden aşağıya doğru komisyonu bir etkileme faaliyetidir gidiyor.
Beri yandanda dört bakanYüce Divan’da aklanmayı bir türlü göze alamıyorlar ve bu davranışları, onların tertemiz siyaset adamı olmadıklarının kamuoyunda yer etmesine neden oluyor ama kimin umurunda?..
Hele paçayı Yüce Divan’dan bir kurtaralım, ötesi fasa fiso. Mantıkları böyle işliyor.
Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, ne olur beni Yüce Divan’a göndermeyin, diyor. Hele üstelik bir de AB’de bizi temsil eden Egemen Bağış’ın, yüce milletimiz bizi seçerek dünümüz, olası bugünlerimizle de her açıdan bizi beraat ettirdi demesi yok mu, suçlamaların tuzu biberi.
Komisyonun karar vereceği dünden önce, Saray-Başbakanlık-AKP Genel Merkezi arasında 4 bakanı Yüce Divan’dan kurtarma görüşmeleri artık hemen herkesin dilinde.
Ha tabii aylardır kamuoyunda 700 bin liralık saati Zarraf’tan hediye alan Zafer Çağlayan, bu trafiğin dört bakandan en hareketli olanı.

***

Bakanların Yüce Divan’a gönderilmesinin ağır bastığını öğrenir öğrenmez Çağlayan’ın alelacele Saray’a koştuğunu dün Sözcü manşetten verdi.
Bu haber bana hiç yabancı gelmedi.
Zira 28.12.2004 tarihli Güncel’deki köşe yazımda, dokuz gün önce, 4 bakan için parti içindeki kaynaşmalardan söz ettikten sonra:
“Yüce Divan kararı ya komisyon üyelerinin vicdanlarına...
...ya da birden tepeden, üyelere ‘4 bakanı kurtarın’ diye bir emir gelmesine kaldı” diye yazmışım.
Yazının başlığı da “Tepeden Emre Kaldı!”.
Arife tarife hacet yok; tepedeki dediğimizin kim olduğu besbeli:
Cumhurun başı, devletin asıl başbakanı RTE!!

***

Ne olabilir? Komisyondan en az bakanlardan üçü hakkında Yüce Divan kararı çıkacak mı ya da dört bakanın kaderini genel kurulda gizli oylama mı saptayacak veya tepeden gelen 4 bakanla ilgili suçlamalar 17 Aralık darbe girişiminin bir parçasıdır görüşü mü egemen olacak komisyondaki AKP’li üyelere! Göreceğiz!

***

Tepeden böyle bir emir gelmesi öyle akla yakın ki; çünkü Çağlayan’ın tepedekine, bizi Yüce Divan’a gönderirlerse oğlunuz Bilal’i de beraber sürekleriz, dediği de yazıldı.
Artık bu söz yalanlanmazsa şantaj mı dersiniz, tehdit mi nasıl yorumlarsınız ama bu sözün yayılması bile karardan sonraki süreci mutlaka olumsuz etkileyecek!..
Bu yazının yazıldığı sıralarda toplanması beklenen komisyonun vereceği şöyle veya böyle kararı hep beraber...
...dünden bugüne, yarına.. siyasal yaşamımızın son dramı diye irdeleyip izleyeceğiz!


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015