Cüneyt Arcayürek

Suçluyu Buldu!..

09 Haziran 2013 Pazar

Yandaş gazeteler, hep bir ağızdan RTEnin havaalanındaki konuşmasında demokratik taleplere canım feda dediğini manşetlerden verdiler.\n

\n

Böylelikle RTEnin gerçek demokrat \nolmaya özenen bu ülkede demokrasiye hâlâ tek gözle baktığını kanıtlamış oldular.

\n

Havaalanı konuşmasında öl deyince ölecek olan partililerinin gazını alırken demokratik taleplere canını feda edeceğini söyleyen başbakanları; demokrat ama ne demokrat!..
Gezi Parkı eylemlerini vandalizm diye suçlayarak aslında yurt çapında iktidarını protesto eden eylemlerin demokratik içerik taşımadığını söylüyor.
Dili de gönlü de 77 ilde hep bir ağızdan halkın “
artık bıktık senin tek adamlık dayatmalarından” demeye gelen haykırışlarındaki anlamı kavrayamadı.
Anlayamadığını da havaalanındaki konuşmasında açığa vurdu.

\n

***

\n

Eylemlerin başlangıcının Gezi Parkı’nda söktürdüğü ağaçlarla çevreye verilen zarardan kaynaklandığına, her alanda olduğu gibi çevrecilikte de usta mı usta, bir numara bilgi sahibi olduğuna kendini inandırmış, eylemcilere, “Gelin, çevre konusunda birlikte çalışalım” diyor. Ne ki asıl amacı bu önerilerle eylemleri yörüngesinden saptırmak, basite indirgemek!..
Böylece demokratik kültürden nasibi olmayan, kaba yönetim tarzına başkaldıran insanların güncel yaşam haklarına müdahaleye varan baskı, dayatma uygulamalarına karşı; kendinden saymadığı toplumun en az yüzde 50’sinin sokağa, meydanlara dökülmesini hâlâ doğru düzgün algılamadığını ortaya koyuyor.
Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu komiseri
Füle, bir iki günlüğüne geldiği İstanbul’da fırsat yaratarak Gezi Parkı’na gidiyor. Aşırı baskı örneklerini yerinde dinlemeyi yeğliyor. Gençlerin aşırı gaz ve tazyikli sudan başlarına gelenleri dinliyor. Baskı ile demokrasinin bir arada yürüyemeyeceğinin altını çizen tweet’ler atıyor...
Beyefendi, üstelik 76 milyonun Başbakanı olduğu yalanını yineledikten sonra Gezi Parkı’na giderek partisiz gençlerle diyalog kurarak demokratik bir gösteri yapamıyor.

\n

***

\n

Önceki açıklamalarında Topçu Kışlası’na AVM yapılacağını söyleyen başbakanla, daha önceki ifadelerinden tornistan ederek orada zaten metrekaresiyle AVM’nin mümkün olmadığını söyleyen aynı başbakandır.
Biber gazının ölümlere neden olduğu görüşünü yalanlayacak, bu gazı, polisinin aşırı kullanmasına bir örnek gösterecek ya; Wall Street olayında Amerikan polisinin biber gazıyla 17 kişiyi öldürdüğünü söyledi ve tabii ABD Büyükelçiliği o olayda gazdan tek bir kişinin ölmediğini açıkladı...
Elçilik yalanlamasaydı; RTE; Allah’a şükürler olsun polisimizin aşırı biber gazından tek bir kişinin ölmediğini daha sonraki ilk konuşmasında övünerek söyleyebilirdi.

\n

***

\n

İktidar kadrolarının olaylara bakış açılarında nasıl bir kafa kargaşası içinde olduğunu anlamak için gazetelerdeki haberlere göz atmak yeterli.
Bir bakan, Ulaştırma Bakanı
Binali Yıldırım, “Bizde” diyor, “tornistan olmaz”.
Nedenmiş? Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesine karşı çıkmalarındaki gerekçeyi anlayamamış meğer.
Tarihçiler, Alevi vatandaşları temsil eden kuruluşlar; Yavuz’un Anadolu’da on binlerce Aleviyi katlettiğini gazetelerde, TV’lerde bas bas bağırıyorlar. Bay Yıldırım’ın bu seslere kulakları da kıt tarihsel bilgisi de kapalı!
Ya Başbakan’a vekâlet ederken eylemleri meşru görerek polisin aşırı davranışlarına karşı çıkan eylemleri
“haklı” bulduğunu açıklayan Bülent Arınç’ın Başbakanı’nın sözlerini dinlerken yüzüne vuran duygular…
Eylemlerin başından beri RTE’nin söylemlerine aykırı düşen açıklamalar yapan
A. Gül’ün son gün, RTE’nin aksine insanları baskı altına alma gayretlerinin her zaman dünyadaki en büyük çatışma ve acıların kaynağı olduğunu söylemesi…
Bakanlıktan düştükten sonra Başbakanı’nı eleştirecek ölçüde çenesi hayli açılan
Ertuğrul Günay; “Daha doğrusu rant lobisini bıraksanız Sultanahmet’e dahi AVM yapar” diyor ve Topçu Kışlası’nda AVM diye tutturan RTE’nin imar rantçıları hesabına çalıştığını ima ediyor...

\n

***

\n

Gerçek anlamını kavrayamadığı protestoya dönüşen halk eylemlerini tezgâhlayanın “uluslararası faiz lobisi” olduğunu açıklayan…
…. Başbakan’a akıl fikir, halkımıza da sabırlar ihsan eyle yarabbi!

\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015