Mümtaz Soysal

Endişeler

30 Mayıs 2011 Pazartesi
\n

\n\n\n

GEREKSİZ yere büyük umutlar yaratmak, sonuçta büyük hayal kırıklıklarına da yol açabilir. Oysa, şu sıra herhangi bir hayal kırıklığının yaratacağı moral çöküntüsüne uğratılmaması gereken bir toplumda yaşamaktayız.

\n

Karşı karşıya kalacağımız iki ciddi durum var ki, onlar dolayısıyla gereken uğraşları göze alabilmek için moraller sağlam olmalıdır. Durumlardan biri, önümüzdeki genel seçimin, yaratılmış büyük beklentiler yerine, sonrası için umut kırıcı bir moral çöküntüsü getirme tehlikesidir; öbürü de, çeşitli nedenlerle pompalanan yeni anayasacoşkusunun, en azından Cumhuriyetçi kesimdeki beklentilerin tersine, müthiş bir hayal kırıklığına yol açması.

\n

Genel seçim konusundaki endişe, yalnız muhalefet partilerinin çabalarıyla, liderlerinin becerileri ve kazanabilecekleri oy oranlarıyla ilgili değil. O konularda da Cumhuriyetçi kesimden gelen birtakım eleştiriler, keşke yapılmasaydı denen hatalar ve beceri eksiklikleri varsa da, asıl endişe kaynağı sayılmaz onlar. Şimdi, geçen genel seçim sonuçları dolayısıyla duyulan kuşkudan pek farklı olmayan önemli bir endişe var yine. O sonuçlar, öylesine hızla açıklanmış ve beklenenden öyle farklı çıkmıştı ki, kolay çürütülemez bir iddia hemen inandırıcı olabilmişti: Özellikle iletişim teknolojisine ve o sayede oynanan oyunlara, rakam çarpıtıcı müdahalelere ilişkin bir iddiaydı bu: Sayıların sandıklardan ve illerden merkeze iletilmesine sokuşturulan birtakım elektronik hileler iktidar lehine neredeyse yüzde 20yi aşkın prim sağlamıştı..

\n

Ama bu iddiayı destekleyen sağlam teknolojik kanıtlar ortaya konamadı ve kuşku olduğu gibi kaldı. O kuşkuyu besleyen durumlar yine ortalıkta: İktidarın Okyanus ötesinden yirmi elektronik iletişim uzmanıgetirttiği haberi; Almanyada bizim Yüksek Seçim Kuruluna benzer resmi kuruluşun oy hesaplarında ve iletişiminde bilgisayar teknolojisi kullanmayı yasaklayışı; bizdeki Kurulun SECSİS denen seçim iletişim sistemini güvenilir bulmayışı.

\n

Yeni anayasa coşkusunun dindirilmesinden sonra ortaya çıkan metnin yaratabileceği hayal kırıklığı ve moral çökertme tehlikesi daha da ciddi.

\n

Çünkü, bütün kesimleri tatmin ederek toplum sözleşmesi yaratma gösterişi, sonradan başa dert iş açacak sinsi önerilerin benimsenmesine kadar gidebilir. Örneğin, BDPnin ve ona yakın içli dışlı çevrelerin istediği demokratik özerklik ilkesi, açıkça etnik temelli bir ayrılıkçılığın bayrağı olduğu halde, onu da içeren bir anayasa metni çıkar ortaya. Bunun yaratacağı keşmekeşi düşünebiliyor musunuz? Kendi anayasamı yapıyorumdiyerek aslında ciddi hukukçuluk isteyen anayasa yapma işine soyunanların pişireceği çorbaya atılacak pahaca tuzlu dileklerin haddi hesabı olmayacaktır.

\n

Öyle olacağı içindir ki, yeni anayasa yapma coşkusuyla yola çıkıp bütün toplumca şapa oturma endişesi, ciddiye alınması gereken bir endişedir.

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Çelişki Korkusu 19 Mart 2014
Acı 14 Mart 2014
Sayıştay Kararları 12 Mart 2014
İnsan 10 Mart 2014
Durgunlukta Dinlenme 7 Mart 2014
Acıların Acısı 5 Mart 2014
Komşu Dostluğu 3 Mart 2014
Safsata ve Ciddiyet 28 Şubat 2014
Kayma 26 Şubat 2014
Opera 24 Şubat 2014
Kanser ve Hukuk 21 Şubat 2014
Yerinde Saymak 17 Şubat 2014
Camia, Cemaat, vs. 14 Şubat 2014