Uğur Mumcu Uyarıyor!

03 Kasım 2011 Perşembe
\n\n\n

Bu sözler sanki bugün yazılmış gibi!..

\n

DP döneminde grev hakkı yoktur. Basın, düşünce ve örgütlenme özgürlükleri de yoktur. Yargı bağımsızlığı gibi, üniversite özerkliği de yok edilmiştir. Devlet radyosu ise hükümet elinde bir iktidar borazanıdır. DP din duygularını ve dince kutsal kavramları siyasi amaçlarla sömürmüş ve halkı Vatan Cephesiadı altında iki düşman kampa bölmüş, elinde tuttuğu iktidar çoğunluğu ile tahkikat komisyonukurup muhalefeti yok etmeye çalışmıştır.

\n

Uğur Mumcunun 27 Mayıs 1991de Cumhuriyette çıkan yazısından bir parça...

\n

***

\n

Cumhuriyetimizin 88. yılında, on yıldır iktidarda bulunan AKP ile geçmişteki Demokrat Parti arasındaki benzerlik hiç de şaşırtıcı değil!.. Sanki Tayyip Bey ve takımı Menderes - Bayar rejiminin yaptıklarını örnek almışlar!.. Ama bir de sonu var bu Atatürk Cumhuriyetine karşı çıkışların. Onu unutmuşlar...

\n

Uğur Mumcunun yazısını okuyalım:

\n

Şu sözler Cumhurbaşkanı Celal Bayarın: İcap ederse İsmet Paşayı da sehpaya götürmekte tereddüt etmem...

\n

Şunlar da Başbakan Adnan Menderesin:

\n

TBMM kararı ile CHPyi kapatmak lazımdır. Bunların hakkından ancak Meclis gelir. Meclis de muhalefet değil DP grubudur....”

\n

***

\n

Durup dururken yazmıyorum bu yazıyı... Uğurun yazısını boş yere almıyorum. Bir kez daha uyarmak istiyorum. Daha önce yanlış yollarda yürüyüp çıkmazlara girmiş bir iktidarın başına gelenleri anımsatıyorum:

\n

27 Mayıs devrimi bütün bunları ortadan kaldırmış, işçiye grev hakkını, yargıya bağımsızlığı, üniversiteye özerkliği, basına özgürlüğü yeniden kazandırmış...

\n

Uğur Mumcu yazısını şöyle bitirmiş:

\n

Demokrat Partinin yalnızca adı demokrattı. Aslında özüyle ve sözüyle DP, bir zincirli hürriyetdöneminin adıydı. 27 Mayıs işte bu zincirleri söküp attı.”

\n

***

\n

Sevgili Mumcunun son yazılarından biridir bu. Susturulmak, yazması, konuşması önlenmek istendi. Sonunda bir bombayla yok edildi... Ama ölmedi, yazdıklarıyla yaşıyor.

\n

Geçmişten ders almayı bilmeyenlere, Cumhuriyetin kutlanması yasaklanan 88. bayramında, bir anımsatma daha...

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Yağmurda Bir Gün 20 Mart 2014
Seçimlere Doğru 18 Mart 2014
Öykü Gibi 16 Mart 2014
‘Gizli Kalanlar’ 13 Mart 2014