Sevil Arınan

İlkel erkek örnek aldı

12 Ağustos 2011 Cuma

Kadınların hukuki haklarıyla ilgili bilgi alıp yardım talebinde bulunduğu Ankara Barosunun Gelincik Projesine başvuranların sayısı bini geçerken gönüllü avukatların sayısı 250’yi buldu. Kadınlar en fazla şiddeti hafta sonu eşleri evde olduğu için cumartesi-pazar günleri görürken, şikâyetler çocuğunu banyo yaptırarak hasta etmesi, pilav yapmaması, dışarı çıkması gerekçe gösteriliyor. Kadınlar ayrıca aile içi cinsel şiddete de maruz kalmaktan yakınıyor. Ayrıca mahalle baskısı ve korku nedeniyle yaşadıkları cinsel şiddeti anlatmaktan kaçınıyorlar.

Ayşe Paşalı’yla tehdit ediyor

Kadınların Gelincik Projesine yaptığı ilginç başvurulardan bazıları şöyle:

Vanlıyım. Kocamla anlaşamıyoruz. Boşanmak istedim ama töre gereği öldürüleceğimi bildiğim için cesaret edemiyorum. Sığınma evine gitme seçeneğim var, ama ailem beni orada da bulabilir..

Eşimden yıllardır şiddet görüyorum. Ama son dönemde Ayşe Paşalının eski eşi tarafından öldürülmesinden bu yana kocamdan, Seni Ayşe Paşalı gibi yaparım. 17 yerinden bıçaklarım, seni delik-deşik ederim. Sonun onun gibi olacaktehdidini alıyorum. Çaresizim.

Rusum ve Türkiyeye eşimle evlenmek için geldim. Evlendiğimiz zamandan bu yana şiddet gördüğüm gibi ülkenizde Rus kadınlara kötü kadınmuamelesi yapılıyor. Boşanmak istiyorum ama bu kez de iş bulamamaktan korkuyorum.

Oğlum nedeniyle eşimden çok şiddet gördüm. 4 yaşındaki oğlum hastalandığında eşim, Bir çocuğa bakamıyor musun? Bu çocuk neden sürekli hasta? deyip şiddet uyguluyor. Örneğin şiddet uygulamak için sebep aramayan eşimden korktuğum için oğlumu bu kış hiç yıkamadım.

Valilikten içeri alınmadım

Boşandım ve oğlumla yaşıyorum. Oğlum namus kaygısı nedeniyle beni sürekli dövüyor.

Yabancı uyrukluyum ve Türk eşimle 20 yıllık evliyim. Bu zaman zarfında eşimden sürekli fiziksel şiddet gördüm. Oğlumuzu bile dövdü. Bu şiddet dayanılamaz hale geldiği zaman da banaValilikten yazı getir seni, sığınmaevine alalım dediler. Ama valilikten içeri alınmadım.

Aynı yatakta 3 kişi yatıyoruz

Kadınlar sığınmaevlerinde de kötü muamele gördüklerini söylüyor: Eşimden gördüğüm psikolojik ve kötü muamele nedeniyle sığınmaevinde kalıyorum. Ama burada da kötü muamele söz konusu. Bu da bir şiddettir. Çünkü sığınmaevlerinin şartları çok kötü, yetersizlik söz konusu. Aynı yatakta 2-3 kişi yatıyoruz. Her kesimden insanın yer aldığı sığınmaevinde, temizlik yapmak zorunda bırakılıyoruz. Hatta kolu kırılan bir arkadaşa, Sen artık temizlik yapamayacaksındenildi, gitmesi yönünde görüş bildirildi.


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Bakanlık kolayı seçti 7 Ağustos 2012