‘Devlete, Paraya, Polise, Medyaya Karşı Kazandık’

05 Nisan 2014 Cumartesi

Hatay’ı CHP’ye Kazandıran Savaş:

Yerel seçimlerde CHP’nin başarı hanesine yazılan illerin başında Hatay geliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin yeniden aday göstermediği mevcut Belediye Başkanı Lütfi Savaş’ı aday gösterdiğinde parti içinden çok tepki almıştı. Ancak seçim sonuçları kendisini haklı çıkardı. AKP’nin güçlü isimlerinden eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e karşı seçim kazanan Lütfi Savaş, dünkü konuşmamızda Hatay’daki rekabetin sertliğini şöyle anlattı:
“Aynı Çanakkale Savaşı’ndaki gibi mücadele verdik. İktidarın silahları para, medya ve polis gücüydü. Trilyonlarca para döktüler. İşadamlarını Hatay’a yığdılar. Sadece son bir haftada eski parayla 50 trilyon dağıttılar köylerde. Ama biz haklı olduğumuza önce kendimiz inandık sonra seçmeni inandırdık ve o inançla kazandık mücadelemizi.”

‘Güven’ mesajı tuttu
Hatay’da sadece CHP oyları seçim kazanmaya yetmiyordu. Zaten o yüzden, Savaş aday gösterilmişti. CHP dışındaki seçmeni nasıl ikna ettiğini de anlattı:
“Diğer partilerden bize güvenen insanların da desteğini kazandık. Yaptığım hizmetleri anlattım. AK Parti’nin belediye başkanıyken de adam ayırmamıştım. Bundan sonra da ayırmayacağımı söyledim. Oy veren vermeyen hepsini kucakladım. Geçmişimizde de yaptığımız hırsızlık, ahlaksızlık yoktu. Sade, samimi, dürüst bir kampanya yürüttük.”
Seçim sonrasının en popüler tartışması “Yolsuzluklar sandığı etkiledi mi, etkilemedi mi?” sorusu etrafında dönüyor. Savaş’ın alandan gözlemleri şöyle:
“Ben genel siyasete girmedim, yolsuzlukları konuşmadım. Ama ‘güven’ konusunu işledim. Her mitingde insanımıza ‘Askere, uzun yola, Hacca giderken helalleşiriz. En sevdiklerimizi güvendiklerimize teslim ederiz. Siz de şehrinizi güvendiğiniz, ayak izinden emin olduğunuz insana teslim edin’ dedik. Sanırım bu ‘güven’ mesajı etkili oldu.”

Mezhepçi kampanyaya ‘birlik’ yanıtı
Hatay, siyasette mezhep bağlarının önemli olduğu bir kent. AKP kampanyada bu unsuru güçlü biçimde vurgulamış
“Rakiplerimiz sürekli mezhep faktörünü işledi. Partiyi destekleyen Alevi kesimler ile Suriye’deki Nusayri yönetim arasında bağ kurarak ‘CHP adayı kazandığında belediyenin önüne Esad bayrağı dikilecek’ bile dediler. 100 bin gazete bastırdılar, bizim kampanyamızın sponsorunun Esad olduğu yalanını bile söylediler. Biz ise birlik mesajı verdik, herkesin kökeni ne olursa olsun birinci sınıf vatandaş olduğunu söyledik. Türkiye halkı ayrışmaktan değil birleşmekten yana olduğunu gösterdi.”

Risk almadan rızık olmaz
Kılıçdaroğlu’nun Hatay tercihi CHP içinde çok tartışılmıştı. Lütfi Savaş bununla ilgili de şu değerlendirmeleri yaptı:
“Hayatta risk olmadan rızık olmaz.Ne kadar risk alırsanız o kadar rızkınız olur. Adaylık için görüştüğümüzde ‘Ben sağdan geliyorum, siz ise sosyal demokratsınız. Bu iş nasıl olacak?’ diye sorunca Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Biz Türkiye’yi kucaklamak istiyoruz. Vatan elden gidiyor. Bayrağa da, vatana da birlikte sahip çıkalım’ demişti. Onun bana gösterdiği güvene teşekkür ediyorum. O güvene layık olmak için de gece gündüz çalıştım.”

Lider iyi, örgüt yetersiz
Partiye dışarıdan yeni gelen bir isim olarak ülke genelindeki seçim sonuçlarını ve CHP içindeki tartışmaları da şöyle değerlendiriyor:
“Genel başkan iyi niyetli bir şekilde elinden geleni sonuna kadar yaptı. Hatay’da öyle bir miting yaptı ki 1970’lerin Ecevit rüzgârı esti. Ancak karşımızda muazzam bir para gücü, devlet gücü, polis gücü ve medya gücü var. Ona karşı CHP yine iyi mücadele etti.”

CHP’lileri ben barıştırdım
Eleştirdiği konu örgütler...
“Tek üzüldüğüm konu CHP teşkilatlarının yeterince organize ve dinamik olamaması. Biz 2 kişi çalışıyorsak, AK Parti 100 kişi çalışıyor. Çok organizeler. Hükümet olmaları nedeniyle ellerindeki ekonomik güç bunda çok etkili. Tabii bir de biat kültürü var. CHP örgütlerinin daha organize, yek vücut çalışması lazım. İnanmayacaksınız ama kampanyamda rakibimle uğraştığım kadar CHP’lileri kendi aralarında barıştırmak için uğraştım.”

Köşk’e ortak aday: ‘Yurdum insanı’
Ülkenin bundan sonraki siyasi gündemi Cumhurbaşkanlığı seçimi. Savaş’a göre CHP’nin Hatay ve Ankara’da izlediği taktik Köşk kilidinin anahtarı olabilir:
“Mecburen ortak aday çıkaracaklar. Başka şans yok. Saygı görecek, ideolojik olmayan ortalama yurdum insanını bulacaklar. Mansur Bey’in (Yavaş), benim aday gösterilmemiz Köşk seçimleri için de bir model olabilir. Toplum gerginlik istemiyor. Güvenmek istiyor. İdeolojik kalıplardan çıkarak bir aday göstermek doğru olur.”   


Yazarın Son Yazıları

Büyü Bozuluyor 26 Ocak 2015
2014: 3Y Çöktü 29 Aralık 2014
Medyaya Çağrı 22 Aralık 2014
Barajın Arkasındakiler 8 Aralık 2014
Yasakla ve Yönet 1 Aralık 2014
Fakirliğin Fotoğrafı 24 Kasım 2014
Ağaç Meselesi 10 Kasım 2014