Arif Kızılyalın

Hiddink Suçlu Ama!

13 Kasım 2011 Pazar
\n\n\n

Ulusal Futbol Takımımız, 2010 Dünya Kupasından sonra 2012 Avrupa Futbol Şampiyonasını da ıskaladı. Daha geçen yıla kadar Avrupanın en iyi 5-6 futbol ülkesi olduğumuzu savunupmarka değeriçığırtkanlığı yapanlar acaba şimdi ne diyecekler açıkçası merak ediyorum! Kimse darılmasın, gücenmesin, cuma gecesi Arena Stadında yeniden 1980lere dönülmüştür.

\n

Evet, yanlış okumadınız, 30 yıl öncelere geriledik bir gecede! Yani, İngilizlerden 8, Bulgarlardan 6, Arnavutlardan 5 yediğimiz günlerdeki gibiyiz. Aradaki tek fark, skorun (rakip acıdığı için) fazlaca açılmaması.

\n

Peki burada suçlu kim?

\n

Öncelikle Dünyanın en iyi 3 hocasından biri denilerek Mahmut Özgener ve Levent Kızıl tarafından Türkiyeye kazandırılan Guus Hiddinke faturayı bir keselim peşin peşin! Evet, Hiddink büyük hoca (idi) ama Türkiyede havasını bulamadı. Mesaisini harcamadı, rahatını, 65’inden sonra huzurunu bozmak istemeyince de barajlarda Hırvatlar tarafından alaşağı edildik. Uzaktan kumanda ile bu kadar yönetirsiniz Ulusal Takımı! Ama Türk futbolunun bu düşüşünde sadece Hiddink suçlu değil.

\n

Hele kadronun şekli konusunda Hiddinkin zerre suçu yok. Hepimiz biliyoruz ki bu ekibi Oğuz Çetin belirliyor. Oğuz Çetin kim? Bir önceki dönemin teknik direktörü Fatih Terimin yardımcısı. Yani Fatih Hoca ile başarısız diye yol ayrımına gidiyor TFF, ama onun yardımcısı görevde kalıyor!

\n

Bu işi çözen varsa bir adım öne çıksın! Sırf bu yüzden Hiddink kadar, Oğuz Çetin de suçludur son 2 yıldaki limitsiz düşüşte. Adama sorarlar, Semihler, Mehmet Topallar, Mehmet Topuzlar, Tolgalar, Nuriler, Necipler, Semih Kayalar, Serkan Balcılar nerede diye! Yine Raşit Çetinere soruyorum, Ümit Ulusal Takım hocasısınız Sevgili Çetiner, niçin A takıma yarım futbolcu bile veremediniz görev süreniz içinde? Ama siz de diyeceksiniz ki, U 20, U 19, U 18 takımından bana adam geliyor mu ki, A takıma birilerini yollayayım! Elbette biliyoruz; ne yazıktır ki bu ülkenin altyapı organizasyonu yok. Vakt-i zamanında merhum Gündüz Tekin Onay ve Fatih Terim tarafından başlatılıp Ersun Yanal tarafından çarçur edilenaltyapı projesi hayata geçirilemediği için, Gökhan Gönül, Arda, Burak dışında yeni isimler üretemiyoruz ülkece.

\n

Gelmiyor altyapılardan. İster ülkedeki yabancı çılgınlığı nedeniyle gencecik yeteneklerin önü kesiliyor deyin, ister altyapılar işsiz hocalar çöplüğüne döndüyakıştırmasında bulunun, koskoca 75 milyondan ilaç için bir santrfor üretemedik Hakan Şükür ile Semihten bu yana. Bu kafa ile üretemeyeceğiz de... Allahtan, Alman ve Fransız altyapısında yetişen soydaş çocuklarımız var da Gökhan Töre’leri, Ömer Toprak’ları, Mehmet Ekici’leri kullanabileceğiz 2014 yolunda... Ve ülkenin genel gidişatı... Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım. Bu kadar plansızlığarağmen Fatih Terim, Mustafa Denizli ve Şenol Güneş gibi filozofhocalarla, bu toprağın onurlu çocukları ile biz zaman zaman bir şeyler yapmışız! Yani olmayanı var eden birileri çıkıyor. Bu üçlüden sonra Ertuğrul Sağlam gibi, Tolunay Kafkas gibi, Mehmet Özdilek, Aykut Kocaman ve Abdullah Avcı gibileri de sırada.

\n

Ama onların şu Türkiye coğrafyasında hiç şansı yok! Niye mi? Çünkü, savcı Mehmet Berk, önümüzdeki hafta malum şike-teşvik dosyasını açacak ve şu an Ulusal Takımda oynayan futbolcuların yarıya yakınının formasını giydiği ekipler zan altındabırakılacak. Sistem tepetaklak gidecek. Haydi, gel bu saatten sonra çık top oyna! Düşünüyorum da acaba birileri Türk futbolunun dibine dinamiti koymak için mi, şu 6222 sayılı yasayı sezon ortasında icatetti? Yasayı kaleme alan Yunus Egemenoğlu ve bu yasanın çıkması için ikna turları atan Mahmut Özgener, lütfen bu soruya yanıt versin! Yanlış anlaşılmasın, suça karşıyım, ama suç kapsamına sokulan malum telefon görüşmelerini yapmayanımız var mı? Lütfen kimse meleğioynamasın! Eğer iyi niyetli olsak, bu yasayı sezon bitiminde veya başlamadan çıkartır, sıkıntılımaddeleri de başkan, yönetici, teknik direktör ve futbolculara deklareederdik, futbolumuz da baş aşağı gitmezdi! O nedenle evet Hiddink suçludur ama Hiddink kadar sistem ve sistemin altını oyanlar da ulusal düşüşte rol oynamıştır!

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

TFF, Yanal’ı dinler mi? 31 Ağustos 2021
Futbol denen dönme dolap! 26 Ağustos 2021