Hilmi Türkay

Utanın!

20 Nisan 2018 Cuma

Maalesef ağız tadıyla bir derbi izleyemiyoruz. Sahadaki futbolu, atılan golleri, kaçan pozisyonları, yapılan şık hareketleri konuşamıyoruz. Varsa yoksa küfür, kavga, şiddet, tribünden atılan yabancı cisimler.. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor bu ülkenin en köklü camiaları, milyonlarca taraftarı var, kitleleri peşinden sürüklüyorlar. Ancak özellikle son yıllarda bu 4 kulübün arasındaki maçların neredeyse tamamında hep sıkıntı yaşanıyor. Taraftarlar daha stada girmeden küfürlere başlıyor, tribünlerde bunun dozu artıyor. Son nokta dün gece Kadıköy’de yaşadıklarımız.. Türkiye Kupası yarıfinalinin ilk maçında da sahada ve tribündeki gerilimi izlemiştik. Bu kez Saracoğlu’nda iş farklı boyutlara geldi. Sarı-Lacivertli tribünlerin her Beşiktaş kornerinde sahaya para, çakmak, anahtar atmasıyla oyun çok durdu.
İki takım taraftarlarının birbirine ağır küfürleri, eski Fenerbahçeli Caner’in annesine, eşine ağza alınmayacak hakaretler.. Maç 0-0, Beşiktaş yedek kulübesinin arkasındaki bir grup, Siyah-Beyazlı futbolculardan Tolga Zengin ile diyaloğa giriyor. Bir anda ortalık karışıyor,
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in kafasına yabancı cisim atılıyor, deneyimli hoca yere düşüyor, başına 5 dikiş atılıyor. İş çığrından çıkıyor artık, futbolcular, teknik heyetler birbirine giriyor, soyunma odası koridoru karışıyor, emniyet güçleri bu bölgeye müdahale ediyor. Hakemler içeri giriyor, geri dönmüyorlar ve maç tatil ediyor..
Futbolda utanç gecesi yaşadık. Böyle bir rezalete neden olan kişiler acilen tespit edilip, en ağır şekilde cezalandırılmalı. 6222 sayılı Sporda Şiddet Yasası uygulanmalı.. “Ligimiz şöyle büyük, Avrupa’da çok takip ediliyor” diyenler; 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için aday olanlar; dönün bir kez daha düşünün!..  


Yazarın Son Yazıları

Olmuyor Erol Hocam 30 Kasım 2020
Sosa, Emre’nin kopyası 22 Kasım 2020
Kazandı ama... 26 Ekim 2020
Aferin Altay’a 4 Ekim 2020
Sessiz ve golsüz 28 Eylül 2020
Ayıp! 22 Eylül 2020
İyi başlangıç 12 Eylül 2020
Emre’siz asla 8 Temmuz 2020
Altay ve Ferdi 5 Temmuz 2020
Ozan Tufan 28 Haziran 2020