Olaylar Ve Görüşler

Akıl Sağlığı ve Çürüme - Prof. Dr. Coşkun ÖZDEMİR

15 Şubat 2021 Pazartesi

Toplumların huzuru için halkın ve özellikle yöneticilerin akıl sağlığı kuşkusuz çok ciddi bir gereksinimdir. Devlet; halkın mutluluğu, refahı huzuru ve adaletli yönetimi için örgütlenmiştir. Devleti yönetenler üretimi, eğitimi, adaleti, sağlığı, ulaşımı, milli gelirin adaletli dağılımını düzenler. İmparatorluklar dönemi geçmişte kaldı. Bugün demokrasi var.

Yöneticiler halkın oyları ile seçiliyor Bugün siyasi partilerin halktan aldıkları oy oranlarına göre iktidarlar belirleniyor. Bazen tek parti iktidarı kazanıyor, bazen koalisyonlar zorunlu oluyor. Geri kalanlar muhalefeti oluşturuyorlar. Bazı demokrasilerde başkanlık sistemi var. Biz de şimdi onlar arasındayız. Biz İslam ülkeleri içindeki tek demokrasiyiz. Bununla övünüyoruz.

Bunu Atatürk ve cumhuriyet kurucularına borçluyuz.

ETKİSİ SÜRÜYOR

Atatürk’ün yaşadığı yıllar Türkiye’nin altın dönemi idi. Çünkü akıl, bilim, uygarlık, strateji, çağdaşlık aydınlanma dönemi idi. Onun ardından büyük güçlükler başladı. Demokrasinin becerebileceğimiz bir yönetim olmadığı iyice anlaşıldı Çünkü halk, çağdaş bir eğitimden yoksun bırakıldı. Bu ,millete vurulmuş en ağır darbedir ve yıkıcı etkisi 70 yıldır devam ediyor.

İktidarlar ve politikacılar halkın din duygularını alabildiğine istismar ettiler. Nihayet öyle bir aşamaya geldik ki laiklik şöyle dursun demokrasiyi benimsemeyen dinci bir parti iktidar elde etti. Laiklik adım adım yıpratılıyordu. Bu kapsamda, Çok iyi hazırlanmış kumpaslarla ordu ileri gelenleri hapse sokuldu ve Kemalist Türk Ordusu darmadağın edildi. Vesayetten kurtulursak AKP eli ile demokrasi geleceği umudunu taşıyan solcu liberaller ve ikinci cumhuriyetçiler bu yıkıcı operasyona  destek verdiler. Yüzakı gazetecilerimiz generaller, genelkurmay başkanı yıllarca hapis yattı.

FET
Ö’cüler iktidarı paylaşmaya razı olmayınca planlar bozuldu. FETÖ’ye karşı savaş başladı; ortaklığı unutturup,  onunla mücadele verenleri FETÖ’cü diye suçlama fırsatı doğmuştu. İktidar ordudan sonra devlet kurumlarını da AKP’lileştirdi Ama hala FETÖ’den temizlenemedi. Güvenecek bir kurum kalmadı. Evet bütün bunlar iktidar uğrunda aydınlanmadan uzak kalmış beyinlerin saptırılmış inançları kullanarak ve akıl sağlığını yitirerek toplumu bir çöküntüye götürüşünün hikâyesidir. Bu akıl sağlığı yitimi halka da yöneticilere de yansımıştır.

Son olarak yineleyeceğim: Bir milletin yüz binlerce evladının yaşamı pahasına yaptığı Kurtuluş Savaşı’na ve onun önderlerine eşkıyalar diyerek karşı çıkan bir dindar, saygı duyulacak ve anılacak bir Müslüman olamaz. Bu, Müslümanlık ve dindarlık değildir bir yanılgıdır.

PROF. DR. COŞKUN ÖZDEMİR


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları