Mümtaz Soysal

Geç Kalmak

12 Eylül 2011 Pazartesi
\n

ÜLKENİN iktidarını ve ana muhalefetini yönlendiren politikacılar lekeli dudaklarve temiz alınlar kavgasıyla meşgulken, deniz konularına en yakın bilimcilerimizden biri Akdenizde geç kalıyoruzdedi. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinin önceki dekanı Profesör Bayram Öztürk, geçen gün Leyla Tavşanoğluyla konuşurken herhalde yalnız lüferlerle palamutlardan söz etmiyordu. Geç kalış, sadece o konularda değil.

\n

Kıbrısın güneyinde doğalgaz ve petrol aramalarına ilişkin münhasır bölge sorunu başta olmak üzere, Akdeniz ve onun uzantısı olan Ege konusunda o kadar çok geç kalmışlığımız var ki.

\n

Yürekten söylenen marşlardan biriyle Tarihten önce vardık, tarihten sonra da varız diye haykıran biziz. Tarihten sonra demek, başkalarınca başlatılmış durumlar takvim yaprakları koparıla koparıla kesinleşmeye doğru hayli yol aldıktan sonra var olup üzülmek ya da olup bitmiş olayları iş işten geçtikten sonra kurcalamak için çaresiz çırpınmak mıdır? Yaşanan durumların yerleşip kalması, uluslararası hukukun zayıflıklarından biri sayılır.

\n

Daha da somut konuşmak gerekirse, Yunan ve Rum tarafı münhasır alanları kendilerince belirleyip burnumuzun dibindeki Meis Adasının bize yakın ucunu esas alacak kadar acayip davranarak haritada sınır çizerken, en sert karşı çıkışı göstermek gerekmez miydi?

\n

Bu konuya da ilişkin olarak, çevre denizlerde benzer durumlarla burun buruna gelen ve Milgem projesiyle savaş gemilerini kendi yapmaya başlayan bir Türkiye, deniz gücünün caydırıcılığını hızla arttırmak zorunda değil midir? Kuvvetin yüksek komuta kademesi yasalar gereği çeşitli nedenlerle ancak bağımsız yargıyla açığa çıkarılabilecek suçluluk ya da suçsuzluk olasılıklarıyla karşı karşıya kalmışsa, doğrudan doğruya yargıya müdahaleden özenle kaçınarak, olasılıkların çabuk kararlara dönüşmesi için usul yasalarında gerekli değişikliklerin Meclisçe yapılması da mı mümkün değildir?

\n

Zaten genel olarak hemen yapılması gereken reformların gecikmesi, uluslararası alanda bireyler konusunda doğurabileceğinden de üzücü sonuçlar doğurabiliyor.

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Çelişki Korkusu 19 Mart 2014
Acı 14 Mart 2014

Günün Köşe Yazıları