AKP’den Bir Anayasa Tanımazlık Daha...

26 Ekim 2015 Pazartesi

Taslağı 17 Temmuz 2003’te dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek tarafından tartışmaya açılan “kişisel verilerin korunması tasarısı”nın neden yasalaştırılmadığının yeni kanıtları ortaya çıkıyor.
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kimi kez tek başına ama çoğu kez cemaatle ortaklaşa uyguladığı hukuk tanımaz girişimlerin ceremesini hapislerde, sürgünlerde çekenlerin adalet arayışlarını yakından biliyoruz.
Eğer yasa çıkarılmış olsaydı yurttaşların; kumpaslar kapsamında elde ederek, kimilerini de uydurarak dava dosyalarına belge diye koydukları ayrı bir suç oluşturacak ve hesabının sorulması olasılığı ayrı bir tehlike oluşturacaktı. Tasarı, 22 Nisan 2008’de Meclis’e sunuldu, ama komisyonların raflarında uykuya yatırıldı.
Çünkü görüşülmeye başlamış ya da soruşturması sürdürülen Silivri ve İzmir davalarının dosyasına kanıt diye sokuşturulmuş kimi bilgilerin ayıklaması gerekecek ve kendi nitelemeleriyle “kumpas” daha başından yara alacaktı.
Avrupa Birliği öyküleri ile vakit geçiren ama uyum yasalarını yok sayan AKP yönetimi tasarıyı 2012’de yeniledi. Ancak hukuk dışı kumpas davaları görülmekte olduğundan yasasızlık gerekiyordu!

***

Seçime katılan siyasal partiler, ilgili yasa izin verdiğinden seçmen kütüklerinin örneklerini Yüksek Seçim Kurulu’ndan alabiliyorlar.
Bunun nedeni de seçmen kütüklerindeki olası eksiklerin giderilmesi, varsa sahte seçmenlerin belirlenmesiyle listelerin düzeltilmesinin olanaklılaştırılması.
Öteki ilçeleri bilmiyorum ama, Kadıköy’de CHP ilçe örgütü her apartmana, kütükte yer alan seçmenlerin listesini dağıtıyor. “Eksik ya da oturmadığı halde adres gösteren seçmen varsa bildirin” diyor. “Oy ve Ötesi”nin sandıklarda yapacağı önemli denetimi konutlardan başlatıyor.

***

Oysa AKP öyle yapmıyor. Denetim için aldığı seçmen listesini, her olanaktan yararlanarak iktidarını sürdürmek için propaganda yayınlarının ulaştırılacağı adres olarak algılıyor.
AKP Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu’nun Hollanda’daki seçmenlere gönderdiği mektup iki ülke arasında önemli bir soruna dönüştü. İngiliz yayın kurumu BBC’nin haberine göre Hollanda soruşturma başlatmış.
Çünkü yürürlükteki yasaya göre, Hollanda Veri Koruma Kurumu’na göre, ülkesinde yaşayanların adreslerinin ele geçirilerek kullanılması yasadışı.
Bizim açımızdan ayrı bir sorun daha var. Avrupa ülkeleri genelde çifte uyrukluğa karşılar. Davutoğlu böylece “Hollanda uyruğunu da taşıyan Türkiye uyrukluları ihbar etmiş oldu” deniyor.
Avrupa ile aramızda dağlar kadar fark var. Onlar, insanlara ilişkin gizli bilgilerin edinilmesine karşı önlem almış ve uygulamaya koymuşken bizimkiler gizlice elde edilmiş bilgilerle kumpaslar kurmayı yeğliyorlar.
İşin en ilginç yanı da şu.
Anayasaya “Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir” diye başlayan ve ayrıntılandıran kuralı koyan da (12 Eylül 2010) AKP, bu kuralı muktedirken iken yok sayan da AKP iktidarı...  


Yazarın Son Yazıları

Kurtarıcı... 14 Eylül 2017
Gazeteciyi Kim Öldürdü? 17 Haziran 2017