Gülengül Altınsay

Soğuk puan

23 Ekim 2015 Cuma

Lokomotiv Moskova takımıyla ilgili çok güzel anıları vardı Beşiktaş’ın; 2000 yılında Levski Sofia’dan sonra L.Moskova’yı da elemiş ve Şampiyonlar Ligi biletini bu şehirde almıştı. Bu kez o kadar hayati bir karşılaşma değildi bu ama gruptaki 3. maçta Lokomotiv’den alınacak bir puan avantaj sağlayacaktı. Avrupa’da oynamak ligde oynamaktan farklı. Daha üç gün önce Rize karşısına çıkan Beşiktaş 11’i Olcay hariç aynıydı fakat bu kez rakibin oyunu yavaşlatması ve savunmayı kalabalık tutması nedeniyle o zevkli futbolu göremedik maç başladığında. Tabii bir de kanatları hızlı kullanan Kartal’da sol kanattaki Quaresma’nın dağınık oyunu da etkiliydi bunda. Q17 yalnızca gol pası vermek ya da gol atmak için dolaşıyor sanki sahada.
Yine de Siyah - Beyazlılar savunmada alan daralttılar, atakta ise yelpaze gibi açılarak pozisyon aradılar. Zaten oyunun hakimi de, topla fazla oynayanı da Beşiktaş’tı ilk yarıda. Ev sahibi ise eski dost Fernandes’in ayağına bakıyordu. Göbekten Beşiktaş defansını delmeye çalıştılar onun önderliğinde. Ama ağırdılar ve son paslarda yeterli olamadılar.

Farklı iki yarı
İlk yarı bittiğinde şöyle akılda kalan, bizi heyecanlandıran bir tek pozisyon bile yoktu. Ama ikinci kırk beş dakika çok farklı başladı. Önce Gökhan kaleciyle teke tek kaldığı pozisyonda topu auta attı. Hemen ardından bu kez Moskova’nın etkin pozisyonları geldi. Nitekim 54’te Beşiktaş defansı acemi hareketlerle topu bir türlü uzaklaştıramadı, Rhodolfo ve Ersan da ağır kalınca Maicon’un golünü engelleyemediler. Ardından maç boyunca etkisiz kalan ve gol öncesi de hata yapan Sosa’nın yerine Necip girdi oyuna. Gol adeta Kartal’ı uyandırmıştı. Tam 10 dakika sonra Oğuzhan’ın taşıdığı topta kendisine alan yaratan Gomez skora dengelemekte gecikmedi. Oyun daha da hızlandı. Ama gerildi de.
69’da Oğuzhan’la Corluka arasındaki sürtüşmede Corluka’nın eli Cenk’in yüzünü bulunca kırmızı kart gördü. Rakip on kişi kalmasına rağmen bu takımlar arasındaki dengeyi değiştirmedi. İki takım da kazaya uğramamak için beraberliğe razı bir oyun sürdürdü. Deplasmanda alınan bir puan soğuk tribünlerdeki Beşiktaşlıları ısıtabildi mi bilemiyorum.  


Yazarın Son Yazıları

Mesut sahaya 28 Ocak 2021
Kazasız 25 Ocak 2021
Koleksiyoncu 18 Ocak 2021
Mesut gelecek… 16 Ocak 2021
Hakkıyla lider 7 Ocak 2021
Olgun Beşiktaş 29 Aralık 2020
On iki dakika 21 Aralık 2020
Hepimiz Webo’yuz 10 Aralık 2020
Oku Sergen oku 3 Aralık 2020
Futbol hırsızları 26 Kasım 2020
İki farklı Beşiktaş 22 Kasım 2020
Sol bek çok 12 Kasım 2020
Hüsran 7 Kasım 2020
Koptuk düşüyoruz 30 Ekim 2020