Özgür Mumcu

Dinozorlar, ah dinozorlar...

29 Temmuz 2015 Çarşamba

Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi, dinozorcu belediyeler arasına girmiş. Sayın Melih Gökçek’i örnek alan belediye, 19 adet dev dinozor maketi sipariş etmiş. Belediye meclisinde bu karara muhalefet edilmiş. Temsili olarak bir dinozor alalım, 19 dinozor israftır diyerek yapıcı bir muhalefet örneği verilmiş.
Biliyorsunuz, yeni Türkiye’nin yeni sloganı “itibardan tasarruf olmaz”.
Şahinbey Belediye başkanı da bu ilkeden hareket etmiş ve kendisini eleştirenlere “ufuklarının dar” olduğunu söyleyerek cevap vermiş.
Böylelikle Şahinbey’in itibarından tasarruf edilmemiş ve 19 dinozor maketi, 19 kontrol kutusu ve 19 dinozor bilgi bankosu yaklaşık bir milyon liraya alınmış. Öncelikle Şahinbey Belediyesi’ne bir teşekkür borçluyum. Hep “dinozor bilgi bankosu” gibi bir şey yazmak istemiştim, bana o fırsatı verdi.
Belediye meclisinde karara itiraz edenler ve temsili bir dinozoru yeterli bulan muhalifler ise “Gaziantep’te öyle ustalar var ki dinozoru çok daha uygun fiyata yapabilirlerdi” diyerek son bir direniş hattı oluşturmaya çalışmış ama nafile.
O dinozorlar gelecek ve Antep’in Şahinbey ilçesi Ankara’dan geri kalmayacak.
Dinozor ve dev robot heykelleriyle süslenen şehirlerimiz, bir istikrar abidesi olarak parıldayan memleketimizin simgesi olacak.
“Ankara’da bir dinozorlar var.”
“Ooo, o da bir şey mi, dinozorun hasını sen asıl Şahinbey’de göreceksin” şeklinde diyaloglar aile meclislerinde samimi sohbetleri renklendirecek.
Vaktinde bu dinozor işine girecektik diye çok girişimci kafalarını duvarlara vuracak. Girişimci dediğin milletin nabzını tutacak, neye ne zaman ihtiyaç olduğunu bilecek.
İktidar dediğin de Şahinbey Belediyesi gibi davranacak. Gündemi kendi belirleyecek. Böylece muhalefet ne olduğunu anlamadan, dur yahu 19 değil de 1 tane olsun bari, onu da hiç olmazsa Antepli ustalar yapsın diyerek belirlenmiş gündemin içinde tutsak olacak.
Efendim, kan gövdeyi götürürken Ortadoğu’da kartlar mutat olduğu üzere yeniden karılırken neden dinozorlardan bahsediyorum?
Bir defa delirmemek için. Ama aslında memleketimizde siyasi tartışmaların seviyesinin Antep Şahinbey dinozor polemiğinden pek de farklı olmadığı için.
Selahattin Demirtaş Radikal’den Ezgi Başaran’a verdiği röportajda, PKK’nin silah bırakmak üzere olduğunu, Erdoğan’ın son anda bunun seçimlerde kendisine zarar vereceğini düşündüğü için müzakereleri kestiğini ayrıntılarıyla anlattı.
Demirtaş şöyle diyor röportajda:
“Cumhurbaşkanı aynen şunu demiş: Bize hiçbir faydası yoksa bu işe niye girdik’. Ve homurdanmalar başladı AKP içinde ama Cumhurbaşkanı merkezli.”
Demirtaş, AKP içinden aldıkları bilgilere göre Erdoğan, anket şirketleri olumlu bir sonuç vermeyince Dolmabahçe mutabakatını “doğru bulmadığını” açıklamış.
Dehşet verici değil mi? Erdoğan bunu hemen yalanlar diye beklememek elde mi?
Çin’e giderken havaalanında konuştu Cumhurbaşkanı. Dedi ki:
“Ve son seçimlere, yerel 30 Mart seçimlerine, bütün bunlara giderken bir şeyi gördük. Çözüm sürecinin istismarını gördük. Çözüm sürecinde martta başbakan olarak partimin başındaydım. Maalesef karşılığını bulmadı. Ve daha sonra yapılan genel seçimlere geldiğimizde bu işin ciddi manada hasar gördüğünü gördük.”
Etnik ve mezhepsel Ortadoğu haritasından, dış dinamiklerden, iç dinamiklerden, işlerin tarihçesinden, muhtemel senaryolardan bahseden bir yazı yazmanın manası var mı?
Cumhurbaşkanı hasar-fayda denklemini koymuş. Memlekete barış gelip gelmeyeceği anket şirketlerinin keyfine bırakılmış.
Şahinbey Belediye başkanı keyfince dinozor maketi diktirmiş çok mu?
Her şeyi şahısların çıkar ve keyifleri belirlerse şeffaflık, demokrasi, hukuki güvenlik ortadan kalkar.
Ortaya da böyle bir sonuç çıkar.  


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Tutuklu yargı 5 Eylül 2018
Kimiz biz? 29 Ağustos 2018
Trump gidiyor mu? 23 Ağustos 2018
Milli birlik 22 Ağustos 2018