Küçük İsyanlar Derin Gerçekler

20 Haziran 2012 Çarşamba
\n

\n

Türkiye insanların aptal yerine konduğu bir ülke haline geldi. Gözle görünen, ispata muhtaç olmayan gerçekleri söylediğiniz, yazdığınız zaman size tam tersini, genellikle sırıtarak söyleyebiliyorlar.

\n

Nereden başlayalım?

\n

İktidarına ortak, en azından köstek istemeyen AKPye kafa tutan Cemaatin siyasete derin ilgisi bir gerçek değil mi? Bu gerçeği dile getirdiğiniz zaman size fitne fesat diye saldırırlar. Peki durum değişir mi?

\n

Hayır.

\n

Cemaat AKP gerginliği hem çok açık bir gerçektir, hem de sanıldığından daha fazla konuyu kapsar. Örneğin Kürt sorunu bu gerginliğin önemli ayaklarından birisini oluşturur.

\n

***

\n

Avni Özgürelin daha önce Kandili ziyaret edenlerin hasbıhallerinden daha fazla gerçeğin ortaya çıkmasına yol açan Karayılan söyleşisinin en önemli sonuçlarından birisi, bu gerginliği açık net bir şekilde ortaya koymuş olmasıdır.

\n

Açıkça söylenmesinden hep kaçınılan şu meşhur Oslo görüşmelerini sabote edenlerin kimler olduğu sorusu, bu söyleşide yanıtını buluyor. Ben söylemeyeyim, bir zahmet okuyup kendiniz görün, değerlendirin. Onunla yetinmeyin eşzamanlı Baransuları, Usluları da kıraat edin. Gerçeğin tek değil, üç dört boyutlu olduğunu anlayacak, hem Kürt sorunu ile terörün ilişkisini, hem de sorunun çözülmesinin terörü marjinalize edeceğini göreceksiniz. Ama aynı zamanda varacağınız sonuç, vereceğiniz yanıt sizi Cemaat - AKP gerginliğinin diğer alanlarına da götürecektir.

\n

Ama tabii unutmayın, siyaset meydanında iki eksiden bir artı çıkmaz.

\n

***

\n

Türkiyede herkesin bildiği, yine de tam tersi ısrarla piyasaya sürülen, hep gizlenen başka gerçekler de vardır. Bir gün patlayıverirler.

\n

Siz her gün hapishanelerin durumunu yazın, siyasi nitelikli keyfi tutuklamalardan ya da gittikçe artan zindan nüfusunun sosyolojik temellerinden, yargının öze değil şekle, kanıta değil kanaate medyun yapısından söz edin, kimse aldırmaz. Ama bir de bakarsınız ki, yangınların dumanları kent kent dolaşmaya başlamış. Gerçek gökyüzüne doğru isyan etmekte. Ne yapacaksınız?

\n

Zırvanın tevil götürmediğini öğreneceksiniz.

\n

***

\n

Bir başka yalan neoliberal politikalarla olağan devrevi krizlerden daha derinine sürüklenen kapitalist dünyada Türkiyenin bir vaha olduğunun söylenmesidir.

\n

Öyle değildir.

\n

Bu gerçeğin de artık gizlenmesi zor iki yüzü vardır. Birincisi bu durum kapitalist sistem açısından da gerçeği yansıtmadığıdır. Değirmenin şimdilik dökme suyla döndüğünü bilen sistemin gerçek sahipleri bu nedenle kaygılıdırlar. İkincisi gerçeğin gittikçe bozulan gelir dağılımı nedeniyle Türkiyenin bir vaha değil, bir cehennem olduğunu gösteren yüzüdür. Bu gerçeğin demagojiyle, nutuklarla, kendisi bizzat sahte bir balon olan dış politika zaferleriyle örtülmesi, gizlenmesi artık mümkün değildir.

\n

***

\n

İktidar sahipleri de, hemen her konuda ortaklığın bedelini isteyenler de gerçeği görmek istiyorlarsa, gittikçe yükselen homurtulara, hapishanelerden gökyüzüne yükselen dumanlara, gittikçe kalabalıklaşan siyasi mahkûm kamplarına bakmalıdırlar. Seçim sandıkları ve müritlerin koşulsuz bağlılığı onları körleştirmiş de gerçeği görmekte zorlanıyorlarsa, İçişleri Bakanına uçak terk ettiren isyana baksınlar.

\n

Küçüktür.

\n

Ama çok derin bir gerçeğin işaretidir.

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları

Sondan Bir Önceki 7 Eylül 2018
Hava Tükenmeden 31 Ağustos 2018
Burjuvazi Mon Amour! 29 Ağustos 2018
Haftanın Dökümü 27 Ağustos 2018
Hep Biz mi Ödeyeceğiz? 26 Ağustos 2018
Unutma Yarın Cumartesi 24 Ağustos 2018
Geleceği Kurtarmak 22 Ağustos 2018
Gazetecilik ölüyor mu? 17 Ağustos 2018
Kim Kriz İster? 15 Ağustos 2018