Cüneyt Arcayürek

İllallah Komedi!

17 Mart 2015 Salı

Son 12 yılda yaşadıklarımızı alaya alabilsek, illallah komedi adı altında yorumlanabilir.
Zira günümüzü İlahi Komedi diye tanımlamak bile yazarı Dante’ye büyük haksızlık olacak!
12 yıldır başımızdaki siyasal süreç, liderinin son açıklamaları, gerçekten artık illallah komedi adına layık gelişmeler gösteriyor.
Bal gibi hak ettiği diktatör sıfatı ile anılmaya fena bozuluyor.
Düşündü taşındı. Dehasına kurban olsunlar:
Diktatör tanımından kurtulmak için bula bula ülkeyi ticari anonim şirkete ve kendisini de dalkavuklarıyla bu AŞ’nin başında gören bir patrona benzetti!

***

Bu ülkeyi aslını inkâr eden yamuk biçime soktuğu yetmiyormuş gibi, şimdi de il il gezerek toplama halka bu seçimde ne olur bana 400 milletvekili verin. Sessiz sedasız başkanlık rejimini getirivereyim, vallahi billahi diktatör değil, olsam olsam Türkiye Cumhuriyeti AŞ’nin başına geçerim, diyen; neredeyse oy dilenciliği diye yorumlanacak konuşmalar yapıyor.

***

Şu cehalet kaynağı egosunun yarattığı dünyamıza bakın...
4 ayda indireceğini ilan ettiği Esad, 4 yıldır hâlâ ülkesinde tek egemen kişi.
Devran döndü. Kendini Nâsır’dan sonra yetişen en büyük bölge lideri sanan RTE’nin Ortadoğu politikalarının karaya oturduğunu kanıtlayan gelişmelere gıkı çıkmıyor.
Dört yıldır Esad’a söylemediğini bırakmayan, Batı dünyasını peşinden sürükleyeceğini ve de üstelik kendini Ortadoğu aslanı sanıp Şam’da namaza heveslenen RTE, acaba neden şu sıralar ABD ile müttefiki Batı’nın Esad’la müzakereye hazırlandığı haberlerine kükreyemiyor. 

***

Dışişleri Bakanı John Kerry’nin “ABD eninde sonunda Esad’la müzakereye oturmak zorunda kalacak” demecinden günlerce önce CIA Başkanı John Brennan’ın Türkiye’ye yönelik açıklamalarına önem vermedi medyamız.
CIA Başkanı, günler önce Kongre komisyonunda Türkiye’nin neden IŞİD’le ABD ve ortaklarının savaşımında yer almadığı sorusuna “Türkiye’nin başka hesapları var” diye yanıt verdi. O sırada IŞİD’le savaşmayı göze alamayarak henüz gerçekleşmeyen Süleyman Şah Türbesi’ni apar topar toplayarak tabana kuvvet kaçışımızı örnek veremedi.
IŞİD, hilafeti temsil ettiğini ilan ettiği günlerde bile Bay RTE, bu örgüte terörist dememeye özen gösteriyordu.

***

Kerry’den önce ikinci kez yine sahne alan Brennan “ABD’nin Şam hükümetinin ve siyasi kurumlarının çökmesini istemediğini de” söyledi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Brennan’ı teyiden Kerry’nin açıklamalarını
Esad’la doğrudan müzakere değil diye açıklıyor ama...
... aması şu ki, bu açıklamalar Suriye politikamızın giderilemez çöküşünün kanıtı.
Son Riyad ziyaretinden sonraki açıklamalarının altında Mısır’la zoraki ilişki kurmak için Suudi kralının arabuluculuğu mu yatıyor acaba?
Zira CHP lideri Kılıçdaroğlu TV’lerden, Türkiye’nin Irak-Suriye yolları kapalı olduğundan Arap ülkelerine ihracatına olanak sağlayan Ro-Ro anlaşmasını Mısır’ın 24 Nisan’da feshedeceğini açıklamıştı.

***

Yaşadıklarımızın başrolü RTE’ye yakışan trajik illallah bir komedi!


Yazarın Son Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015
Al Birini Vur Ötekine 3 Mayıs 2015
İsteyenin Bir Yüzü 2 Mayıs 2015
Korkunun Ecele… 1 Mayıs 2015
Cemaatin Ortağına Dair 30 Nisan 2015
Başımızdaki İkili 29 Nisan 2015
Büyük Yalancı 28 Nisan 2015
Yalnızlık 26 Nisan 2015
Yeni Ermeni Yalanı 25 Nisan 2015
Mustafa Kemal 24 Nisan 2015