Cüneyt Arcayürek

Malumun İlanı Olaylar...

26 Ağustos 2014 Salı

Malumun ilanı haftaların başındayız.
Biri büyük, diğeri bir türlü ... büyüyemeyen iki partiden AKP, bu hafta genel başkanını seçecek.
Diğeri ise gelecek hafta. 5-6 Eylül’de kimi tellakları değiştirerek yenildim ama yine yenilendim işte türküleri söyleyecek.
AKP’de AD’nin (Ahmet Davutoğlu’nun) dışında bir başka isim, yaradana sığınıp bizim partide de demokrasi vardır. Tepeden gelen sözüm ona istişarelerle kurgulanan genel başkan saptanmasına karşı çıkılacağını göstermek için ben de genel başkanlığa adayım diyebilecek var mı, diye araştırma yapmaya bile gereksinim yok!
Birlik, beraberlik, dirlik içinde olması, giden liderin vasiyeti ile hareket eden ve etmesi beklenen AKP gibi bir partide olmazsa olmaz kuralına aykırı hareket edilebileceğini kanıtlayacak babayiğit henüz ortaya çıkmadı.

***

Öteki, şu yıllarca ana muhalefet diye anılan partide ise bu kural tamamıyla aksine işliyor.
Ne çare, olmazların olabileceği iddia edilen partide bu kuralın işlediği de görülmüş değil.
Örneklemek gerekirse bu kanıyı; şayet içerden mi dışarıdan mı tezgâhlandığı hâlâ bilinmeyen kaset olayı olmasaydı Baykal’ı koltuğundan kim indirebilirdi?
Kılıçdaroğlu kaset olayının ardından genel başkanlığa geldi ve başkanlığının ilk günlerinde seçim yitireyim kimse beni genel başkanlık koltuğunda tutamaz, dedi ama…
...şimdi içerideki dayatmalarla topladığı kurultayda genel başkanlığı bırakması için “CHP oylarında anlamlı oranda düşmesi” koşulunu öne sürüyor.
“Yani öyle sıfır noktasında falan değil. Birkaç puanlık kayıptan söz ediyorum” diyor.
Eh zaten arkasındaki örgütün de iktidara gelmek gibi bir hevesi, niyeti yok görünüyor. Böylece örgütle gitmek mi, kalmak mı noktasında herhangi bir sıkıntısı yok genel başkanın.
Parti mecisinden kime veda edeceğini, yeni PM’ye kimleri alacağını düşünüyor, hesaplıyor.

***

Kulisteki inanılır haberlere göre birçokları genel başkanın gözüne girip PM’ye üye olmak için ellerinde genel başkana malzeme olacak kimi yenilik önerileri ile peşi sıra koşturup duruyorlar çevresinde.
Şu sıralar genel başkanın itibar etmeyeceği görüşler açıklayan ama yönetime girmeye hevesli tek bir kişi gösterebilir misiniz?
Şimdi kimi ulusal konularda genel başkan gibi düşünmeyen hemen kimilerini biliyoruz ki, bu konularda konuşmayı, yazmayı, açıklama yapmayı bırakın, bu konulara bir kenarından köşesinden değinmemek için kurultay dışında güncel konulara değiniyorlar.
Zira güç dengesine göre hareket etmeyi bekliyorlar.
Kim ağır basarsa ya da delege gücü kimin elinde ise ona selam saygı.
Kılıçdaroğlu bu gerçeği biliyor ve o nedenle partide yönetimin gelecekte de kimin elinde olacağından rahatlıkla söz ediyor.
Mümkün olduğu kadar bugün olduğu gibi partiden aykırı sesler çıkmasını engelleyecek yeni bir PM oluşmasına gayret edeceğine işaret eden demeçler veriyor.

***

AKP kongresinde, saptanan aday AD’nin genel başkanlığı resmiyet kazanacak.Tabii partinin düzenleyeceği bayramsı kutlamalarla.
Ama gözler asıl merak konusu olan, nihayet 28 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı yemini ederek göreve başlaması beklenen RTE’de.
Merakla beklediğimiz bir olası olay: Açıklanan programa göre anayasada yazılı ve içinde laik, yüzü Batı’ya dönük bir Cumhuriyet kurduğu için adını anmamaya özen gösterdiği Atatürk’ün adı ve devrimleri geçen yemin metnini değiştirmeden okuması beklenen yeni Cumhurbaşkanı’nın...
...hem de bu yeminden sonra Anıtkabir’e gidip saygı duruşunda bulunması neyi, hangi yüzünü kanıtlayacak acaba?
RTE’nin Cumhurbaşkanlığı törenine adeta bütün dünya devletlerinin, tabii Batı dünyasının koşa koşa geleceği sanısı ile dört bir yana davetiyeler gönderildi ama... Törene Togo, Türkmenistan, Kazakistan gibi ülke başkanları ile Gambiya, Makedonya, Kosova, Etiyopya gibi devletlerin başkanlarının katılması bekleniyor.
Ya birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini bildiren Obama ve pek yakın dostu Putin?
İşlerini güçlerini bırakarak şark usulü görmemişlik gösterisi, adeta bir cülus törenini andıran, üstelik her açıdan malumun ilanı bir törene katılarak neden vakit yitirsinler?  


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015