Uzay Savaşları

27 Şubat 2013 Çarşamba

Geçen haftanın üzerinde en çok durulan konularından biri de uzay savaşlarıydı. Bu savaşlar, gezegenler arasında, warp motorlu uzay gemileriyle değil, internetin sanal uzayında, ülkeler arasında bilgisayarlarla yapılıyor. Tartışma o kadar yoğun ki, Financial Times başyazılarından birinde ele alıyor; Brzezinski bir yorumunda, bu savaşların kurallarını saptayacak uluslararası anlaşmaların gerektiğini savunuyor. The New York Timesın aktardığına göre Washingtonda konuya ilişkin konferanslar birbirini izliyor”.

\n

İranın nükleer enerji altyapısını bir süre için felç eden Stuxnet virüsü olayının da gösterdiği gibi, ABD, İsrail, Rusya, Çin gibi güçler, Anonymous adlı muhalif hacker gruplarının, rakip devletlerin, ilgilendikleri kurumların, kişilerin bilgisayarlarına girerek veri çaldığı yıllardır bilinen bir gelişme. Bilgisayarların ve yazılımcıların kapasiteleri geliştikçe, ekonomilerin, şirketlerin altyapıları artan oranlarda bilişim ağlarına (internet- intranet) bağlandıkça, bu tür saldırılar gittikçe daha karmaşık, etkin, engellenmesi zor biçimler alıyorlar.

\n

Geçen hafta tartışmaları, ABD merkezli siber güvenlik şirketi Mandiantın yayımladığı bir raporda (http://intelreport.mandiant.com/Mandiant_APT1_Report.pdf), saldırıların çoğunun geldiği IP adreslerini, hatta bu adreslerin bilgisayarların bulunduğu binayı açıklaması başlattı. Söz konusu bina Çindeydi ve Kızıl Orduya ait kuruluşları barındırıyordu.

\n

ABD hükümetinin şubat ayında yayımladığı, ancak basına geçen hafta yansıyan ABD ticaret sırlarının çalınmasını engellemeye yönelik strateji raporu da (http://www.compliance.asia/ storage/tade-secrets-022013.pdf) öncelikle Çinli hackerleri suçluyordu. İnternet trafiğini izleyen Akamai Tehcnologies adlı ABD şirketi de 2012 yılının üçüncü çeyreğinde, Çinin toplam saldırı trafiğinin bir numaralı kaynağı olduğunu ileri sürüyordu (Wall Street Journal, 21/02).

\n

Sanayi hırsızlığıyla sınırlı değil

\n

Bu raporlardan anlaşıldığına göre Çinli uzmanlar, ABDnin Apple, Google, General Motors, RSA Security, Lockeed Martin gibi stratejik sanayilerdeki şirketlerinin bilgisayarlarına, veri bankalarına girmişler. Ancak bu tür siber saldırılar, savunma, otomotiv ve bilişim gibi dallardaki sanayi şirketleriyle sınırlı değil. Washington Postun aktardığına göre Çinli siber-casuslar Washingtondaki, bütün düşünce kuruluşlarını, hukuk firmalarını, haber kurumlarını (medya merkezlerini), insan hakları örgütlerini, kongre bürolarını, konsoloslukları, federal devlet bürolarını ziyaret etmişler (21/02).

\n

Güvenlik uzmanları, “Bu sızmaların kapsadığı bilgiler, Washingtondaki güç/iktidar ilişkilerinin mükemmel bir haritasını çıkarmaya yetecek düzeydedir diyorlar. Anlaşılan Çinli uzmanlar, yalnızca ekonomik, teknolojik rekabette kullanılacak bilgilere değil, ABD devletinin derin ilişkilerinin şifresini çözmeye yönelik bilgilere de ulaşmaya çalışıyorlar. Bu düzeydeki bilgiler, ABDli politikacıların siyasi, ekonomik ilişkilerini, özel yaşamlarını kapsamakla kalmıyor; Çinin, şirketlerin ve işadamlarının devletle, siyasi partilerle ilişkilerinin, birçok yasal ya da yasadışı etkinliklerinin bilgilerine ulaşmasına olanak sağlıyor.

\n

Geçen haftaki tartışmalar esas olarak Çin’in etkinlikleri ve ABDnin Çine karşı almaya hazırlandığı önlemler üzerinde yoğunlaşıyordu ama, ABDnin dünyanın en gelişmiş bilişim teknolojisi şirketlerine, güçlü bilgisayarlarına ve mali kaynaklarına sahip olduğunu, Cyber Command başlığı altında kurulmuş bir askeri komutanlığa sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor. Financial Timesın da işaret ettiği gibi, siber casusluk alanında Çinin arkasından ABD ve Rusya geliyor. Siber savaşlar, bugün dünyada ilk beş güvenlik tehdidi içinde yer alıyor.

\n

Brzezinski de bu yüzden makalesinde, gizli şiddet kavramını kullanıyor. Devletler diyor açıkça savaş ilan etmeden, gittikçe artan oranda başvurdukları gizli şiddet eylemleriyle, uzun menzilli insansız savaş uçaklarını da kullanarak ulusal sınırları hiçe sayıyor, hedef aldıkları bireylere, rakip ülkelerin devlet kurumlarına saldırıyor, bu arada sivilleri de öldürebiliyorlar. Böylece uluslararası sistemin istikrarı, yalnızca teknolojik gelişmelerin biriken basıncıyla değil, halkların artan başkaldırma eğilimleriyle, uluslararası jeopolitik dengelerdeki kaymaların etkisiyle aşınmaya devam ediyor” (Financial Times, 24/02).

\n

Bilgi çağı, yeni uygarlık ufukları derken buyurun korku çağına, yeni barbarlığın ufuklarına...

\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Taklitçilik çare mi? 12 Mayıs 2022