Metin Tükenmez

Kıymetli Galibiyet

04 Ocak 2012 Çarşamba
\n

Maçın ilk 30 dakikalık bölümünde ligin ilk yarısındaki futbolunu daha da geliştirmiş göründü G.Saray. Özellikle pas alışverişindeki kalite dikkat çekiciydi. Engin Baytarın uzun top sürmelerle rakip kaleye taşıdığı ataklar dışında; zaman zaman pasın tanımını somut olarak ortaya koyan bir görsel şölene dönüştü karşılaşma. Sözünü etmeye çalıştığım fazla rakibi oyundan düşüren paslardan birini Kazım yaptı ki bu da zaten golle sonuçlandı.

\n

Emre Çolakın vuruşu uzak mesafeli gollerden hoşlananlar için ayakta alkışlanacak nitelikteydi. Büyükşehir Belediyespor güzel hazırlanmış bir golü Visca ile bulmasına karşın G.Sarayın oyunu bozulmadı. Ancak Selçuk İnan, Emre Çolak ve Engin Baytardan kurulu orta alanın tempoyu kaldıramadığı ve bu nedenle ilkyarının sonlarına doğru oyundan düştükleri dikkatlerden kaçmadı. Birinci yarının sonlarına doğru konuk ekip, G.Sarayı bir hayli yıprattı. Doka ve Holmen birinci sınıf futbol oynadılar. Özellikle Doka, G.Sarayın sağ tarafını benzetme yerindeyse yol geçen hanına çevirdi. Eboue onu marke etmekte zorlandı.

\n

Ne var ki Doka ve Holmenin, rakip kaleye gitmek için köprü olarak kullandıkları Webo ilkyarının sonlarına doğru kırmızı kart görünce ilkyarıdaki etkinliklerinden geriye düştüler. G.Saray için zor geçecek olan ikinci yarı Webonun oyun dışı kalmasıyla kolaylaştı. Bu kolaylığı sağlayan rakibin 10 kişi kalması değil Webonun G.Saray savunmasına yaptığı baskıdan kurtulmasıydı Sarı - Kırmızıların. İkinci yarının hemen başında yine Emre Çolakın bu kez yerden ip gibi vurduğu topun gol olması olası bir baskıdan da arındırmış oldu G.Sarayı. Peş peşe gelen kanat atakları karşısında İBB savunması adeta bunaldı. Ancak oyuncu sayısı eşit olan bir maç G.Saray için sıkıntı yaratabilirdi. Bu durum gözönüne alındığında edinilen yengi kıymetlidir.

\n\n

Yazarın Son Yazıları

TandemsizTakım 27 Ağustos 2012
Futbolun Spartaküs’ü 26 Ağustos 2012
Yakup Durmuş ve Erol Togay 10 Ağustos 2012
Olimpik Sporcu Olabilmek 6 Ağustos 2012
Çağdaş ve Uygar Olmak 16 Temmuz 2012
Terim’in Başarısı 1 Haziran 2012
Kızıl Kraliçe ve Alice 26 Mayıs 2012
Niteliksiz Oyun 12 Mayıs 2012
Melo ve Ernst 7 Mayıs 2012
Kocaman Kayıp 4 Mayıs 2012