Barbaros Talı

Tam Süper!!!

03 Mart 2013 Pazar

İstanbulun 2012nin Spor Başkenti seçildiği, 2010 yılının Kasım ayı sonunda açıklanmıştı. Kararı ilan eden ACES Başkanı Lupatelliye beklentileri sorulmuş, Okullara, öğrencilere, yaşlı insanlara birçok spor aktivitesi sunulmasını ve onların spor yapmalarının sağlanmasını bekliyoruz demişti.

\n

Aslında, şehir halkının yaşam kalitesinin artırılması, insanların fiziksel ve psikolojik durumlarının iyileştirilmesi ve şehirde sosyal entegrasyonun sağlanması amacıyla verilen unvan, yapılanların ödülü olarak algılanmıştı bizde. Bu düşünceyle olsa gerek tam bir sene boyunca hiçbir şeye dokunulmadı. Önceleri İBB ile Spor AŞ arasında Buyur sen yap içerikli sinir harbi yaşandığı duyuldu. Ardından çıkar gruplarının çatıştığı söylentileri çıktı. Sonradan, kazanmayı istedikleri paranın bütçede olmadığını anlayıp geri çekildikleri bilgisi yayıldı camiaya.

\n

Akıl, 2011in Aralık ayında geldi başa. Bir ajansla çalışmaya karar verildi. Ajans, verilen unvanın yıl içinde düzenlenecek etkinlikler bütününden ibaret olmaması, aksine değişimin kilometre taşı olması gerektiği üzerinde durdu. İstanbullulara ve İstanbul markasına çok yönlü katma değer sağlanması, İstanbulda yaşamanın ve İstanbullu olma bilincinin yaygınlaştırılması, şehrin fiziksel aktivite fırsatlarının arttırılması, etkinliklerin çeşitlendirilmesi ve merkezle sınırlı kalmayıp yaygınlaştırılması, 2020 yolunda olimpik değerlerin benimsetilmesi stratejisiyle çeşitli projeler planlandı.

\n

Ocak 2012de yapılabilen basın toplantısında konuşan bir üst düzey yönetici iş dünyasından proje beklediklerini söyleyerek herkesi şaşırttı. Ajansın hazırladığı plan ve projelerin çoğunun rafa kaldırıldığı, tanıtımların yapıldığı sırada anlaşıldı. Ardından İBB ile Spor AŞnin faaliyet planında yer alan sportif etkinlilerin başına Avrupa Spor Başkenti logosu konmaya başlandı. Benzer uygulama uluslararası organizasyonların tanıtımlarında da geçerli oldu. Birkaç lisede yapılan bilgilendirme toplantıları da yine aynı kapsama alındı. Bu arada, ajansın önerdiği İstanbul Spor Ödülleridağıtıldı ama kimsenin haberi olmadı. Sonrasında, medya mensupları arasında halı saha turnuvası düzenlenerek haber olmanın yolu bulundu.

\n

Avrupa Spor Başkenti logosuyla sponsorluk yapılan etkinlikler arasında en dikkat çekeni ise 2012 Güzellik ve Bakım Fuarı oldu. Genel müdür Yarından Pazar akşamına İstanbul Kongre Merkezinde Güzellik ve Bakım Fuarında İBB Spor AŞ olarak hareket et güzelleş diyeceğiz tweeti atarak hem reklam hem de tanıtım yaptı.

\n

Art arda gelen birbirinden özel(!) çalışmalarının ardından Spor AŞye Avrupa Fair Play Hareketi tarafından Fair Play Diploması verildi. Neden olarak da sporda etik değerleri hayata geçiren, gençliğin eğitiminde fair play ruhu ile toleransa yer veren sürekli ve fevkalade çalışmaları gösterildi. Tam da süper oldu.

\n

Yazarın Son Yazıları

Gazozuna Yarışma 14 Mart 2014
Merak Konusu 8 Mart 2014
Soçi’nin Ardından 2 Mart 2014
Ucuz Hesaplar 12 Şubat 2014
Terse Koşanlar 23 Kasım 2013
Organize Korkusu 20 Kasım 2013
Sıfır Tolerans 3 Ekim 2013
Şaka Gibi 3 Ağustos 2013
Yerseniz(!) 21 Temmuz 2013
İlgililere Duyurulur! 6 Temmuz 2013
Sistem Çöktü 30 Haziran 2013
Ne Cevap Verilecek? 8 Haziran 2013
Merakla Bekliyoruz 30 Mayıs 2013
Ne Günler Yaşıyoruz 18 Mayıs 2013