Köşe Yazısı

A+ A-

Veriko’ya binlerce alkış

26 Ekim 2016 Çarşamba

Polonya’nın Poznan kentinde yapılan Wieniawski yarışması, Gürcistan-Türkiye adına giren Gürcü, eğitimci bir ana babanın çocuğu olan Veriko Tchumburidze’nin zaferiyle sonuçlandı

Dünyanın en önemli keman yarışmalarından birisi, 1935’ten beri, dört yılda bir Polonya’nın Poznan kentinde yapılan Wieniawski yarışmasıdır. Çaykovski Yarışması’ndan sonra ikinci sırada olan bu yarışma, ünlü Polonyalı besteci Henryk Wieniawski’nin (1835- 1880) 100. yaşına adanarak kurulmuş. Wieniawski galibi nice sanatçı, adını keman virtüözleri listesine altın harflerle yazdırmıştır. Örneğin, Ginette Neveu, David Oistrakh, Ida Handel, Maxim Vengerov gibi. 1957’deki 3. yarışmada da Ayla Erduran beşincilik kazanmış, yarışmada derece elde eden ilk Türk olmuştu. 15. yarışma, bizim topraklarımızda doğup büyümüş, Gürcü, eğitimci bir ana babanın çocuğu olan Veriko Tchumburidze’nin zaferiyle sonuçlandı. Veriko yarışmaya Gürcistan-Türkiye adına girdi.
1996’da Adana’da dünyaya geldi. Annesi, ülkemizdeki nice ünlü kemancıyı yetiştiren Lily Tchumburidze. Babası David, eğitimciliği kadar değerli bir obuacı ve besteci. Veriko, üç-dört yaşında annesiyle kemana başladı, Mersin Konservatuvarı’nda Selahattin Yünkuş’un ve annesinin öğrencisi oldu; Viyana’da Dora Schwarzberg ile çalıştı. “Güher- Süher Pekinel, Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” bursiyeri oldu. 41. İstanbul Müzik Festivali’nin açılışında Borusan Filarmoni’nin solistiydi. Seiji Ozawa Akademisi’nin ustalık sınıfına ve Verbier Festivali’ne davet edildi. Halen Münih Devlet Müzik Akademisi’nde Ana Chumachenko ile çalışmakta. Müziğin içine doğmuş, disiplinli bir eğitimle yetiştirilmiş, doğru hocaların ellerine düşmüş. Solistik çalışmalarının yanı sıra Güher-Süher Pekinel’in deneyimleriyle oda müziği yaparak da kendini geliştirme fırsatı bulmuş.
Veriko’nun sahnede konsantre olma yeteneği, tutkulu çalışı, vakarlı duruşu ve somut dünyadan sıyrılıp müziğin içine girişi, ona çok şey kazandırıyor.
Polonyalı besteci Penderecki’nin onursal başkanlığındaki jüride, Maxim Vengerov (jüri başkanı), Zahar Bron, Ilya Gringolts, Andrej Kulka gibi önceden bu yarışmada ödül kazanmış ünlü müzikçiler vardı. Vengerov dünyanın dört merkezine adeta kamp kurarak başvuranları elemiş. Sonunda 30 kişi katılmaya hak kazanmış.
İkincilik, Bomsori Kim (Güney Kore) ve Seiji Okamoto (Japonya) arasında paylaştırılırken üçüncülük kimseye verilmedi. Polonya Kültür Bakanı’nın bilgili ve kültürlü konuşması imrenilmeyecek gibi değildi: Ülkesinin acıklı geçmişine karşın yetiştirdiği büyük müzikçileri anımsattı. Veriko, on beşinci yarışmanın kraliçesiydi. Dakikalarca ayakta alkışlandı. Altın madalyadan başka Volskwagen, General Electric gibi firmaların özel ödüllerini de aldı ve bir yıl için Michael Goldman imzalı değerli bir kemana sahip oldu. Yolu açık olsun. http://www.wieniawski- competition. com/konkursskrzypcowy/ en/

Tümü Evin İlyasoğlu - Son yazıları

İdso ’dan özenli bir dinleti 23 Ocak 2019 Çar
Yeni yıla valslerle başlamak 9 Ocak 2019 Çar
2018’deki müzik dünyamız 2 Ocak 2019 Çar