Köşe Yazısı

A+ A-
Özdemir İnce

Müslüman dünyası neden geri kaldı?

10 Şubat 2019 Pazar

Daha kuruluş döneminde ayarı bozuk olduğu için geri kaldı. Hz.Peygamber’in eceliyle ölümünden sonra dört halife geldi: Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali. İlk halife Ebubekir dışında öteki üçü öldürüldü. Ömer’i bir Hırıstiyan, Osman ve Ali’yi bizzat Müslümanlar öldürdü. Şunu iyi bilelim: Her din bir siyasal partidir; siyasal partilerde olduğu gibi içinde fraksiyonlar, klikler ve hizipler vardır. Sadece isimler değişiktir: Bunlara mezhep, tarikat ve cemaat denir. Bunlar mensubu oldukları dini mükemmelleştirmek için değil, iktidar, dünya nimetleri ve servete sahip olmak için ortaya çıkmıştır.
Bu girişten sonra zuladan eski bir yazımı çıkartıp ibretlik bir alıntı yaparak devam edeceğim:

***

Yeni bir Soğuk Savaş (1)
Meğer ben yıllardır İslam düşmanı imişim de bundan haberim bile yokmuş; meğer ülkenin bütün geçmişi karanlık uyanıkları biliyormuş gerçeği. İlan ederek yüzüme vuruyorlar.
Meğer ülkenin bütün “Komünizmle Mücadele Dernekçileri”, Milliyetçi Mukaddesatçıları, Türk-İslamcıları, tarikatçıları, ezcümle laik Cumhuriyetin bütün düşmanları gerçeği (!) biliyorlarmış.
Ne yaptım ben? “Kuran’ın inmesinden bu yana yapılan bütün bilimsel keşiflerin kutsal kitapta yeri olduğu” iddialarının gülünç olduğunu yazdım. Kuran’dan önce yapılan bütün bilimsel keşiflerin yerinin “nerede” olduğunu sordum. Örneğin tekerleğin keşfinin, evcil hayvanların neredeyse tamamının evcilleştirilmesinin nerede yeri var?
Düşünelim: Evcil hayvanlar Bereketli Hilal’de yani Suriye, Irak ve Türkiye’nin güneydoğusunda evcilleştirildi. Sulu tarım gene bu bölgede uygulanmaya başladı. Peki bu bölge günümüzde neden geri kalmış? Bunu da sordum.

***

Başka bir şey daha sordum? Kuran Hz.Muhammet’e ciltli ve birinci hamura basılı olarak inmedi. Hz.Muhammed inen vahiyleri söyledi, söylediklerini Vahiy Kâtipleri değişik maddelerin üzerine yazdı ve hafızlar tarafından ezberlendi. İnen ayetler Hz.Muhammet hayattayken Kitab halinde toplanmadı, yakınlarının ellerinde toplandı.
Hafızların savaşlarda ölmesi yüzünden ayetleri ezbere bilen hemen hemen kalmadı, hafız ezberleri arasında da farklar vardı. Bunun üzerine Hz.Ömer’in önerisiyle ayetlerin toplanmasına ve Kitab (Mushaf) haline getirilmesine karar verildi ve olanlar işte o zaman oldu. Derlenen ayet toplamında uyuşmazlık çıktı. Eyaletlere gönderilen Kuranlar arasında farklar vardı. Örneğin Irak ve Suriye nüshalarında çelişkiler vardı. Ve bu da iki mezhebin ortaya çıkmasına yol açtı. Bu da yetmedi yorumlar üzerine tarikatlar çıktı.
Ben de bir ayetin içeriğinin Tanrı’nın adalet ilkesini zedelediğini, bunun derleme sırasında yapılan katkılardan kaynaklanabileceğini yazdım.
Adamın biri(2) beni “İslam Düşmanı” komünist olmakla suçladı. Olup-olmamayı bir yana bırakalım, komünizm artık yasalarımızda suç olmaktan çıktı. Türkiye’de bir partisi bile var. Kuran’dan komünizm çıkarmak benim ilkelerime aykırı. Çünkü kutsal Kuran’ın yeryüzü işlerine karıştırılmasına, bu işlere referans yapılmasına karşıyım ve bu nedenle de “laik”im. İnsan haklarını, özgürlük sorunlarını, emek/sermaye ilişki ve çelişkilerinin Anayasa ve yasaları ilgilendirdiğini savunurum (...).

***

Müslüman, dünyanın gerisinden bir anda geri kalmadı. Daha Hz.Muhammet döneminde geri kalmanın tohumlarını taşıyordu; Bağdat ve Endülüs kandillerinin sönmesiyle bugün de devam eden karanlık çağ başladı. Yağı eski Yunan’dan gelen kandili Batı alıp elektrik jenaratörüne dönüştürerek aydınlandı. Cumhuriyet 1923-1950 arasında bu elektrik şebekesine abone idi ama AKP iptal etti.

(1) Hürriyet, 10 Ağustos 2010
(2) Namık Kemal Zeybek, Radikal gazetesi

Tümü Özdemir İnce - Son yazıları

Tarih ve sınıf bilinci üzerine 18 Ağustos 2019 Paz
FETÖ ‘imam hatip’e karşıydı şantajı 16 Ağustos 2019 Cum
Ümmet Araptır, Arap Türk düşmanıdır 13 Ağustos 2019 Sal

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Kemal Zeybek