UYARI

10 Mayıs 2021 Pazartesi

97 yıllık geçmişi olan Cumhuriyet gazetesi, her dönemde hukukun, demokrasinin, hak ve adaletin yanında yer almıştır. 

Ciddi bir sorun karşısında, hukukun temel esaslarına, anayasanın temel ilkelerine dayanarak demokrasinin gerçekleri içinde, hukuka bağlı olarak siyasal iktidara karşı uyarılarını yapmıştır. 

Bugünkü konumuz tarikatçı amiralle ilgilidir. Devletin kendisine verdiği makam aracına amirallik forsunu takarak, askerlik giysisini değiştirmeye dahi gerek görmeden başına takkesini takıp, sırtına cüppesini giyiyor, tantana ile bağlı olduğu tarikatına yüz sürmeye gidiyor. Bu durumu tespit eden fotoğraflar, bütün Türkiye’de basın ve TV’lere yansıyor... 

Bu olayın üzerinden 45 gün geçti. Ancak hakkında bir işlem yapılmadı. Tarikatın ismi belli, hareket açık ama amiral hakkında işlem yapılmıyor, yapılamıyor ya da korunuyor. 

Bütün dünyada askerlik, en başta bir disiplin mesleği olarak kabul edilir. Asker sadece üstünden emir alır. Tarikata bağlı kişi ise tarikattaki hocasından, şeyhinden emir alır. 

15 Temmuz’da Türk milleti ve özellikle AKP siyasal iktidarı, tarikattaki imamından emir alan subaylar, albaylar, generaller gördü. Bu tarikatçıların nasıl gözü dönmüş olarak kan döktüklerine şahit olundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bunun gerçek tanıklarından birisidir. 15 Temmuz gecesi, kendisini Akıncı Üssü’ne götüren ast rütbedeki subaylar tarikattan emir almışlar, onun sırtına silah dayamışlardı.

Ancak yukarıda sözü edilen bir başka tarikatçı amiral için şu ana kadar bir işlem yapılmamıştır. Bu resmi görünce derhal harekete geçmesi gereken Erdoğan da 45 gündür susuyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük güvencesi, anayasal değerlere sadık ve saygılı, emir-komuta sistemine bağlı, liyakat ve yeteneği temel alan bir ordunun varlığıdır. 

Fethullahçılara “Ne istediniz de vermedik” diyen Erdoğan, bu FETÖ casusluk örgütünden en büyük sadakatsizliği görmüştür. Sonra da “aldatıldık” dedi.

Devlet yönetiminde, özellikle TSK içinde yeni tarikat yapılanmalarına göz yummak çok tehlikelidir. Bir daha kimsenin “yanıldık, aldatıldık” demeye hakkı yoktur. Çünkü hangi tarikatın ne zaman, ne yapacağını kimse bilemez. Kaldı ki tarikatçılık zihniyeti, TSK’nin temel disiplin kurallarına tamamen aykırıdır. 

Cumhuriyet gazetesi olarak, siyasi iktidarı uyarıyoruz. İktidarı, anayasal değerlere ve TSK’nin disiplin kurallarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Son Kale Cumhuriyet 24 Ocak 2024
Sonsuza dek 10 Kasım 2023

Günün Köşe Yazıları