Kral Übü!Seçmeler...

10 Haziran 2011 Cuma
\n

\n\n\n

Fransız yazar Alfred Jarry’nin Kral Übü temsilinin yeniden sahnelenmesinin zamanı geldi! Neden mi?

\n

Dünkü Sözcü gazetesinin başlığında Keseyle altın dağıtıyorlar deniliyordu. Haber, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın, AKP’lilerin keseler içinde seçmene altın dağıttığını açıklamasına dayanıyordu. Daha önce, et, şeker, pirinç, buzdolabı dağıtılıyordu. Şimdi de altın!

\n

Kral Übü oyununda kitlelerin, iktidar peşinde koşanların dağıttıkları et ve altını sus payı olarak almalarıanlatılır. Ankara’da AST sahnesinde Asaf Çiğiltepe’nin uygulaması ile ilk kez sahnelendiğinde izlediğimiz bu oyunda, 18. yüzyıl Fransası’nda burjuvazinin özgürlük, kardeşlik, eşitlik, demokrasi gibi temel söylemler ile kitleleri nasıl kandırdıkları izleyiciye aktarılır.

\n

Kral Übü’nün, örneğin Askerlere söyle ilk önce hacetlerini yapsınlar, sonra ulusal marşı söyleyebilirler gibilerden sözleri de kitleleri etkiler. Kuklaların ağırlığındaki oyunda toplum übüleşir”, yani sürüye döner…

\n

Oyunun temel iletisi eğer iktidar et ve altın dağıtıyorsa, artık güvenilir olmaktan çıkmış demektir!

\n

\n\n\n\n\n

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan basına yansıdığı tarihlerdeki bazı sözlerinin ardından seçime gidiyor:

\n

12 Şubat 2006Partisinin Mersin Merkez İlçe Kongresi’ne gelişinde, Çiftçinin hali ne olacak? Hangi yüzle geliyor burayadiye bağıran vatandaşı yanına çağırdı. Mustafa Kemal Öncel adlı vatandaş ile şöyle konuştu:

\n

Başbakan: Böyle bağırılmaz ki terbiyesizlik yapma! Öncel: Terbiyesizlik yapmıyorum. Lütfen bana hakaret etmeyin. Başbakan: Artistlik yapma! Öncel: Artistlik yapmıyorum, ben sanatçı değilim. Başbakan: İyi bir sanatçısın! Öncel: Tarım Bakanımızın anayasayı ihlal ettiğini biliyor musunuz?

\n

Başbakan: Lan terbiyesizlik yapma! Öncel: Lan mı? Başbakan: Evet! Öncel: Lan mı? Canın sağ olsun… Başbakan: Şu anda çiftçiye ne verildiğinin farkında mısın? Öncel: Ne zaman?Başbakan: Şimdi.Öncel: Benim mahsulüm öldükten sonra mı? 2 senedir anamız ağlıyor.Başbakan: Hadi ananı al git buradan! Öncel: (Polisler götürürlerken…) Lan diye hitap etme. Ayıp be! Kim vuruyor, kim vuruyor? Kolum ameliyatlı.Sayın Başbakan diye hitap ettim, lan” diye hitap etti. Benim karşıma çıkacak güce sahip değil, hangi yüzle geldi buraya? Halkın sesi oldum!

\n

02 Aralık 2009Ankara’da grup toplantısında: Memleketin hangi meselesine yönelik bir çözüm öneriniz, projeniz var Allah aşkına? Tembel, çapsız, kifayetsiz, vizyonsuz muhalefetten hiçbir ülkeye fayda gelmez, bu bir gerçektir. Bizi ülkeyi bölmekle suçlayan zevat, Sivasın ötesine gitmeye çekiniyor. Tunceliyi haritada bile gösteremez!

\n

03 Şubat 2010Grup toplantısında TEKEL işçilerine: Şubat ayı sonuna kadar sabredeceğiz. Bu ülke yolgeçen hanı değil. Bana ve partime edep dışı davranamazsınız!

\n

27 ŞubatGenel Merkez’de İfade özgürlüğü var diye başladığı konuşmasında gerilimi köşe yazarlarının yarattığını ileri sürdü, medya patronlarına seslendi: Maaşlarını sen veriyorsun. Yarın feryat etmeye hakkın yok…” dedi.

\n

03 MayısParti grubunda 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü Hitler’e benzetti.

\n

18 AğustosTÜSİAD’a bitaraf olan bertaraf olur diye yüklendi.

\n

18 Mayıs 2011

\n

Ankara Ticaret Odası’nda Bir ülkenin başbakanı anma törenine gider de bir korgeneral ayağa kalkmaz mı? Kalkması gerekir. Kalkmadığı takdirde bedelini öder. Bedelini de ödedi. Çanakkalede anma törenlerine gidiyoruz, bu beyefendi ayağa kalkmadı. Ondan sonra gereği yapıldı o ayrı mesele. Ama şimdi bakın gideceği yeri o da buldu. (Gel de Übü’ye hak verme!)

\n

4 Mayıs Kastamonu’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluna: Kendisinden önceki başkan (Baykal) beline hâkim olamayıp genel başkanlıktan gitti. Hâlâ bu medya, hâlâ bu siyasiler insanın özeline karışıyorlar diyor. Yahu kendi eşiyle mi bir şey oluyor da özeli oluyor? Kendi eşiyle değil yahu. Buna nasıl kendi özeli dersin. Bu genel, genel.

\n

10 Mayıs 2011Zonguldak mitinginde, Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın adaylığında Süleyman Demirel hakkında konuşuyor: Çete sanığı! Eceviti hayatta iken üzerine beton döküp öldürmek istedi! () 80 yaşında bir zat var. Ayakta zor duruyor, Anlamışsınızdır, CHPnin çete sanığı adaylarına kefil oluyor diyor.

\n

11 MayısAfyonkarahisar’da Ülkenin anasını ağlattı, şimdi akıl hocası CHP milli şefini değiştirdi. Bu ülkenin anasını ağlattı. O zat şu anda CHPye hocalık yapıyor”.

\n

21 Mayıs YGSde şifre skandalı ile ilgili olarak Milliyetten Abbas Güçlü için: Mensubu olduğu yayın organının televizyonunda da köşesinde de sürekli bu işi takip etti. Mahşeri vicdanda mahkûm olacaktır. Gelecekte de bedelini çok ağır ödeyecekler tabii!”

\n

1 Haziran

\n

* Haliç Kongre Merkezi’nde Hopa’da yaşanan gerginlik üzerine Kılıçdaroğlu’nun Rüzgâr eken fırtına biçer sözlerine karşılık: Ben onun kadar edepsiz, alçak, ahlaksız değilim!

\n

* İstanbul mitinginde Kılıçdaroğlu’na: Yanına aldığın bu sanatçı müsveddeleriyle mi ayakta kalacağını sanıyorsun?

\n

4 Haziran

\n

* İngiliz The Economist dergisinin CHPye oy verin çağrısına: Bu nasıl pervasızlık? Meğer Kılıçdaroğlu uluslararası çetelerin de projesiymiş!”

\n

* Yazar Nuray Mert’e tepki: Açık açık söylüyorum, bu mertlik değil, namertliktir. Böyle bir izansızlık, densizlik olur mu?

\n

* Hopa’da polis müdahalesine tepki gösteren Dilşat Akşat için: Ankarada bir polis panzerine tırmanan bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilemem!..

\n

***

\n

Pazar günü oyumu CHP’ye vereceğim. Ama CHP’nin kazanmasını istemiyorum! Neden mi? Kılıçdaroğlu’nun, Yunanistan’da Yeorgios Papandreu’nun 2009 seçiminden sonra kucağında bulduğu ekonomik bunalımla karşılaşmasını dilemiyorum! Çünkü, übüleşme süreci işliyor...

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları