Batı’nın ikiyüzlülüğü ve 2 bin Filistinli çocuğun katli

24 Ekim 2023 Salı

Hamas’ın bazen “Yahudi öldürme”ye indirgediği ve sepetinde politik davranma ve politika üretme yeteneği olmayan kimliğinin, çaresizlik ve sıfır gelecek umutsuzluğundan kaynaklandığını yazıyoruz.

Hamas gibi tamamen ırkçı ve aşırı dinci ideoloji örgütleri de durup dururken ortaya çıkmıyor. İsrail’in Filistin’i yok sayma, ilhak etme ve durmadan genişleme politikası Hamas’ları yaratıyor. Bugünkü savaşın temelinde de bu gerçek yatıyor.

İsrail sanmasın ki Hamas’a çok ağır darbe vurduğunda bu örgütler bitecek. Yakın tarih gösteriyor ki daha şiddetlisi, daha yeraltında hareket eden ve İsrail’e çok daha fazla acı verecek örgütler o topraklardan fışkıracak.

Çünkü o topraklar çok derin adaletsizlikler, haksızlıklar, cinayetler ve adeta soykırımlarla dolu.

İsrail bu dehşet büyüme politikasıyla bölgeyi de çok yönlü tehdit ediyor.

Bu İsrail gerçeğinin arkasındaki güç ABD. 

‘OLMASAYDI, İSRAİL YARATIRDIK’

Biden ne demişti yıllar önce yaklaşık: İsrail gibi bir ülkenin varlığı bizim için çok önemli... Eğer İsrail olmasaydı, biz bir İsrail yaratmak zorunda kalacaktık.

İki uçak gemisi ve kruvazörlerini bölgeye sevk etmesinin esas gerekçesi de “Dokunmayın İsrail’e, yediği haltlara, yoksa karşınızda beni bulursunuz”. Yani o büyük savaş gücünün bölgede yığılması (İngiltere de), İsrail’in Gazze’yi istediği gibi yakıp yıkmasının garantisi gibi duruyor.

Bu aynı zamanda Siyonist yayılmacı küçük emperyalistin de fütursuzluğunun nedeni.

2 bin Filistinli çocuğu öldürdü Siyonistler. Saldırılarıyla tüm 

binaları yerle bir ediyor. Tüm savaş suçlarını birbiri ardına işliyor. Gazze’de yaşayan 2 milyon Filistinliyi bölgeyi terke zorluyor: Ya hepiniz ölürsünüz ya da terk edersiniz.

Her açıdan bir soykırım devrede.

UKRAYNA-GAZZE İKİYÜZLÜLÜĞÜ

İsrail’in Gazze’yi yok etme politikasını ABD (ve Batı Avrupa!) desteklerken, Ukrayna’da Rusya’ya karşı sözde “özgürlük, bağımsız ülkeyi işgal”, diye saldırmalarındaki ikiyüzlülüğü herkes görüyor.

Emperyalizmin ahlakı yoktur, sadece çıkarları, ikiyüzlülüğü 

vardır. Ukrayna’ya saldırının her türlü BM kararlarının, uluslararası anlaşmaların çiğnenmesi olduğunu söylerken İsrail’in işgallerini onaylıyor.

ABD’nin Irak’ı yalan beyanlarla işgali de yine emperyalist ahlakın sınır tanımazlığının ve çöküşünün dibi olmadığını gösteriyor zaten.

Irak diktatörü Saddam’ı devirip sözde demokrasi ve özgürlük için Irak’ı işgal ettikten sonra durum ortada. Yüz binlerce, belki 1 milyon Iraklı öldürüldü. İşkencehaneler ve yok edilen kentler...

Bugün o Iraklıların hepsi yaşıyor olacaktı.

İRAN DA PARÇALANMALI!

Amerika’nın başlıca görevi Ortadoğu’da güçlü, bağımsız, özgür hiçbir ülke bırakmamak.

İsrail ve dahası başka İsrail’ler bu nedenle gerekli onlara.

Türkiye dışında son bağımsız ve güçlü devlet İran kaldı.

İran’ı da aslında Irak durumuna düşürmek ABD’nin ana politikası. İsrail’i de İran’a karşı kışkırtıyor ve hazırlıyor.

Sıra Türkiye’ye mi gelecek” diye soruyorsunuz sanırım.

Zaten Suriye tarafından Türkiye’yi istikrarsızlaştırma politikası izlemiyor mu?

Burada temel sorun, Arap ülkelerinin İbrahim Anlaşması gibi, İsrail’e ve ABD’ye bölgede daha büyük güçler verecek anlaşmalara imza atıyor olması.

Daha çok çekerler, parçalanırlar, ihanet içinde, işbirlikçi olurlar.Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları


Günün Köşe Yazıları