Eyvah Türkler Geliyor!!!

22 Eylül 2011 Perşembe
\n

\n

Mamma li Turchi!yani Anneeee Türkler geliyor! ya da Eyvah Türkler geliyor!

\n

Bu sözler kim bilir kaç çocuğun korkulu rüyası oldu! Yemeğini yemeyenleri, okula gitmek istemeyenleri, yaramazlık yapanları anneler yıllar boyu bu sözlerle korkuttu. Türkler geliyor, sözümü dinlemezsen seni onlara veririm”… İtalyanların Osmanlı döneminden bu yana kullandıkları bu söylem, artık korkutmuyor sadece gülümsetiyor. Ancak şu günlerde daha da çok gülümsetiyor . Çünkü Mamma li Turchinin peşine hemen bir başka cümle eklenmiş durumda: Bu defa filmleriyle geliyorlar!!!

\n

RomadayımRoma Türk Film Festivalinde Korkuyu gülümsemeye dönüştüren, tarihe ironik bir gönderme yapan bu söylem festivalin mottosu. Sanatın gücünü gülümsemeyle çoğaltan harika bir buluş bence bu seçim. Bu seçim, bu tasarım (düşünceden görüntüye) Zeynep Sungura ait.

\n

Böyle bir festival düşüncesi sayısız kültürel etkinliğe imza atan Serap Engin ve Sevinç Baloğlundan (SRP İstanbul) çıkmış. Ferzan Özpetekin canı gönülden kolları sıvayıp seferber olması Tofaş çatısı altında yer alan İtalyan lüks otomobil üreticisi Lancianın sponsorluğu TC Kültür Bakanlığı himayesi, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Roma Türkiye Büyükelçiliğinin desteği Bunların bir araya gelmesiyle festival gerçekleşiyor.

\n

Festival bu akşam Yavuz Turgulun Av Mevsimi filmiyle açılıyor. Onur ödülü de alacak olan Yavuz Turgul, Romaya gelemedi. (Uçak korkusunu yenemedi rivayeti dolaşıyor.)

\n

***

\n

Size bu satırları Romadaki basın toplantısında yazıyorum Roma şehir merkezinin en büyük parklarından biri olan Villa Borghese bahçelerinin içinde yer alan, İtalyan sinema sektörünün en önemli kuruluşlarından biri olan Casa del Cinemada yani Sinema Evindeyiz Açık hava ve kapalı sinema salonlarıyla, fuayelerinde yer alan muhteşem sergileriyle, İtalyan sinemasının dev isimlerini taşıyan birbirinden güzel alanlarıyla burası 2004’te Marcello Mastroiani adına yapılmış Mekânı görünce meslektaşlarımla kıskançlıktan kahrolduk!

\n

Roma Türk Film Festivaliyle ilgili ayrıntıları sizlere yarın anlatacağım.

\n

***

\n

Dün akşam vardım Romaya: İlk izlenimim: Daha festival başlamadan İtalyan basınının seferber olması: “Republicagazetesi önceki gün iki sayfasını Türk filmlerine ve Ferzan Özpeteke ayırmıştı. Bugün aynı gazete Türkiye üzerine genel bir yazıda, ekonomik ve politik analizlerini sürdürürken diğer gazeteler yine Türk sinemasına ve Ferzan Özpeteke sayfalarını açıyor.

\n

Festivalin Onursal Başkanı Ferzan Özpetek dün akşam festival konukları ve basın için bir yemek verdi. (Yemeği sokakta yiyebildik, çünkü henüz Tayyip Erdoğan buralara uğramamıştı.) Bir yanımda ustaların ustası Şener Şen her zamanki alçakgönüllülüğü ve bilgeliğiyle, karşımda Cem Yılmaz mizah gücünü sonsuz bir ciddiyetle sürdürerek çevresindekileri büyülediler. Bu arada, Ferzan Özpetek İtalyadaki sevgi ve saygı çemberinden hiç ama hiç şımarmayan tavrıyla bir kez daha herkesin hayranlığını kazandı. Ancak itiraf etmeliyim ki Roma büyükelçimiz Hakkı Akil, hazırcevaplıkta, atiklikte, zekâya dayalı mizah ve ironide Şener Şen ve Cem Yılmazla yarışabilecek donanımda ve güçteydi Ferzan Özpetekin onu basın toplantısında Bana güven sağlayan, bana güç veren sefirimiz diye tanıtmasına hiç şaşmamalı.

\n

***

\n

Kulağım basın toplantısındaki açıklamalarda: Ferzan Özpetek, Şener Şen ve Cem Yılmazı İtalyanlara tanıtıyor. Tofaş CEOsu Ali Pandır, kurumunun kültüre verdiği önemi, desteği, katkıyı anlatıyor. Önce Sinema Evinin Müdürü daha sonra Roma Belediyesinin Kültür Müdürü söz alıyor. TC Kültür Bakanlığı temsilcisi Abdurahman Çelik sayısal önemli bilgiler veriyor

\n

Mamma li Turchi! Festivalin tanıtım filmini izliyoruz. Harika! Alkışlar alkışlar Bu söylem, bu başlık Zeynep Sungura aitmiş..

\n

\n

Devamı yarınaŞimdi kesmek zorundayım, çünkü basın toplantısında Cem Yılmaz konuşmaya başladıİtalyanca bilmediği için galiba Japonca konuşacak Durun bakalım

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları

AKP iktidarı ve Atatürk 12 Kasım 2020
İzmir farkı 5 Kasım 2020
Ah güzel İzmir! 1 Kasım 2020
Amadeus 25 Ekim 2020